Αθλητισμός|01.02.2022 23:12

Euroleague: Ήττα απ' τη Μονακό στο ΟΑΚΑ για τον άνευρο Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός μετά από δυο καλές εμφανίσεις, δεν είχε νεύρο στο παιχνίδι του και η Μονακό πέρασε από το ΟΑΚΑ με 91-83 για τη Euroleague. Ξανά ένα βήμα μπρος και δυο πίσω έκαναν οι Πράσινοι που δεν λένε να αποκτήσουν σταθερότητα. Είχαν μια καταστροφική δεύτερη περίοδο (15-30 επί μέρους σκορ) αλλά μολονότι πέρασαν μπροστά επτά λεπτά πριν απ' το φινάλε του ματς με 68-67, λύγισαν στη συνέχεια κι έχασαν εύκολα.

Η δίκαιη ήττα «έριξε» τον Παναθηναϊκό στο 5-16 και η απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου ήταν εμφανής απέναντι σε μια ομάδα που μετράει πέντε νίκες στα τελευταία έξι ματς, ανέβηκε στο 11-12 και παλεύει για τα πλέι οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλή στην 1η περίοδο, κάκιστη στη δεύτερη αλλά δεν παράτησε το ματς όταν βρέθηκε στο -13 στο 26'. Όμως στο φινάλε έμεινε από ενέργεια. Ο Παναθηναϊκός ήταν αναποτελεσματικός αμυντικός (εξ ου και οι 91 πόντοι παθητικό) και η «παρέα» του Μάικ Τζέιμς πέρασε εύκολα από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Ο ασταμάτητος Τζέιμς είχε 29 πόντους (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ απέναντι στην πρώην ομάδα του, με τον Ντουέιν Μπέικον (14π.) και τον Πάρις Λι (12π., 4κλ.) να τον ακολουθούν. Καλοί για ένα ημίχρονο οι Ντάριλ Μέικον (10π.), Οκάρο Ουάιτ (12π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.), ξεχώρισε ο Τζέρεμι Έβανς (16π., 6ρ.).

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).