Αθλητισμός|20.05.2022 00:20

Premier League: Μεγάλη ανατροπή και οριστική παραμονή για την Έβερτον - Πρόβισμα και για την Μπέρνλι έναντι της Λιντς

Σε μια απ' τις πιο κρίσιμες στιγμές της σύγχρονης ιστορίας της, η Έβερτον έζησε ένα θρίλερ κατά τη διάρκεια της σεζόν στην Premier League αλλά τελικά σώθηκε απ' τον υποβιβασμό στο... παρά ένα. Έστω και με μπόλικο σασπένς, τα Ζαχαρωτά, που βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 απ' την Κρίσταλ Πάλας στο 36', έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στο Γκούντισον Παρκ, επικράτησαν 3-2 και σφράγισαν την παραμονή στην κατηγορία με πανηγυρικό τρόπο. Το κοινό της ομάδας που μέχρι το ημίχρονο αποδοκίμαζε έντονα, στο τέλος ξέσπασε σε μια έκρηξη χαράς εισβάλλοντας στον αγωνιστικό χώρο μετά την επίτευξη του νικητήριου γκολ!

Η Κρίσταλ Πάλας αν και αδιάφορη βαθμολογικά, έπαιξε ελεύθερα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων νωρίς στο ματς με τα γκολ των Ματετά και Τζόρνταν Αγιού. Το γρήγορο γκολ του Κιν στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (54') έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με τα δύο τέρματα απ' τους Ριτσάρλισον και Κάλβερτ-Λιούιν στο φινάλε.

Παράλληλα όμως, η Μπέρνλι που ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα στο Βίλα Παρκ κόντρα στην Άστον Βίλα σε άλλο εξ αναβολής παιχνίδι, πλέον κρατάει στα χέρια της την τύχη για την παραμονή. Κι αυτό διότι έπιασε την Λιντς στους 35 βαθμούς, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων (βρίσκεται στο +20) και πλέον χρειάζεται μία νίκη στην έδρα της την Κυριακή (22/5) κόντρα στην αδιάφορη βαθμολογικά Νιούκαστλ, για να ανανεώσει την παραμονή της στην Premiership, ενώ την ίδια ώρα η Λιντς θα θέλει επίσης νίκη στην έδρα της Μπρέντφορντ. Η Μπέρνλι προηγήθηκε στο 45' με πέναλτι του Μπαρνς, με τους "χωριάτες" να ισοφαρίζουν στο 48' με τον Μπουεντιά, αλλά να μην βρίσκουν δεύτερο τέρμα.

Την ίδια ώρα η Τσέλσι και η Λέστερ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι Aλεπούδες προηγήθηκαν στο 6' με τον Μάντισον, ενώ η Τσέλσι ισοφάρισε στο 35΄ με τον Αλόνσο.