Αθλητισμός|24.06.2022 20:35

Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: Στον τελικό των 50 μ. ύπτιο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Χρήστου - 8ος στα 50μ. ελεύθερο ο Γκολομέεβ

Με μια καταπληκτική κούρσα κι ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ, ο Απόστολος Χρήστου εξασφάλισε την πρόκριση στον σαββατιάτικο (25/6, 19:02) τελικό των 50μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Ο αθλητής του Πάνου Βελέντζα τερμάτισε δεύτερος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 24.39, καταρρίπτοντας το 24.49 που είχε κάνει στο ίδιο κολυμβητήριο, την «Ντούνα Αρένα», στις 17 Μαϊου 2021, κατά τη διάρκεια του περσινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με την επίδοση αυτή, ο κολυμβητής του Ολυμπιακού κατετάγη τρίτος στο σύνολο και πλέον θα διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την πέμπτη θέση των 100μ. ύπτιο.

Σημειώνεται ότι ο Χρήστου ήταν φιναλίστ (όγδοος) στα 50μ. ύπτιο και το 2019 στη Γκουανγκζού, ενώ γίνεται μόλις ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που προκρίνεται σε δύο τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην ίδια διοργάνωση, επίτευγμα που έχουν σημειώσει -εις διπλούν μάλιστα- ο Αρης Γρηγοριάδης (στα ίδια αγωνίσματα) και ο Γιάννης Δρυμωνάκος.

Ταχύτεροι του Χρήστου ήταν μόνο οι δύο Αμερικανοί, ο Τζάστιν Ρες με 24.14 και ο Χίλτον Αρμστρονγκ με 24.16. Στον τελικό πέρασαν ακόμη, ο Ιταλός Τόμας Τσέκον (νικητής στα 100μ. με παγκόσμιο ρεκόρ) με 24.46, ο Πολωνός Κσαβέρι Μάσιουκ με 24.48, ο Ρουμάνος Ρόμπερτ Γκλίντα με 24.54, ο Αυστραλός Αϊζακ Αλαν Κούπερ με 24.60 και ο Γερμανός Ολε Μπραουνσβάιχ με 24.61.

8ος ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Στο μεταξύ, ο Κριστιάν Γκολομέεβ αγωνίστηκε για τέταρτη διαδοχική φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στη Βουδαπέστη, χωρίς όμως να κατορθώσει να κυνηγήσει το μετάλλιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής, που ήταν δεύτερος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2019 στη Γκουανγκζού, τερμάτισε σε 21.89 και έμεινε στην όγδοη θέση, καθώς φάνηκε να χάνει ταχύτητα στα τελευταία μέτρα της κούρσας. Κάτι όχι παράλογο, δεδομένου ότι η προετοιμασία του φέτος άρχισε αργά και ο ίδιος έχει στοχεύσει περισσότερο στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης, τον Αύγουστο.

Η απουσία του Κάλεμπ Ντρέσελ άνοιξε το δρόμο στον Μπεν Πράουντ, που πήρε τη νίκη με 21.32 και έγινε ο πρώτος Βρετανός που χρίζεται πρωταθλητής κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, ενώ παράλληλα χάρισε στη χώρα του το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη Βουδαπέστη. Ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου πήρε τη δεύτερη θέση με 21.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ (21.57), ο οποίος μπήκε στον τελικό μετά από αγώνα μπαράζ με τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους.