Αθλητισμός|27.08.2022 19:00

Premier League: Διαστημική Λίβερπουλ με 9-0, εξωπραγματική Μάντσεστερ Σίτι με χατ-τρικ Χάαλαντ και μεγάλη ανατροπή από 0-2!

Γκολ και... υπερθέαμα περιελάμβανε η 4η αγωνιστική της Premier League. Η Λίβερπουλ που μάλλον νευρίασε απ' τις τρεις συνεχόμενες γκέλες και την ήττα απ' την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ξέσπασε πάνω στην ανήμπορη να αντιδράσει Μπόρνμουθ την οποία διέλυσε με το αδιανόητο 9-0!

Με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να κάνει... όργια πετυχαίνοντας δυο γκολ και δημιουργώντας άλλα τρία, οι Κόκκινοι νίκησαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα. Ο Βραζιλιάνος ετοίμασε και το παρθενικό γκολ του Χάρβεϊ Έλιοτ στην Premier League. Παράλληλα, ο Κώστας Τσιμίκας που πέρασε ως αλλαγή στο 70’, έδωσε τις ασίστ σε Φάμπιο Καρβάλιο και Λουίζ Ντίαζ στα δυο τελευταία γκολ για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι που όδευε σε ένα δεύτερο σερί στραβοπάτημα καθώς βρέθηκε να χάνει 0-2 απ' την Κρίσταλ Πάλας, με μια ασύλληπτη αντεπίθεση, σκόραρε τέσσερις φορές στο β' ημίχρονο και με τον καταπληκτικό Έρλινγκ Χάλαντ να πετυχαίνει χατ-τρικ σε 20 λεπτά (62', 70', 81'), έκανε την ολική ανατροπή επικρατώντας 4-2 (το άλλο γκολ ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 53').

Προηγουμένως, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε την ανοδική πορεία της επικρατώντας 0-1 της Σαουθάμπτον με γκολ του Φερνάντες στο 55'. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έμεινε στον πάγκο μέχρι το 68’, οπότε έγινε αλλαγή, ενώ ο Κασεμίρο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο 80ό λεπτό.

Επίσης, η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Λέστερ με αρκετό άγχος καθώς βρέθηκε να παίζει και με παίκτη λιγότερο απ' το 28' λόγω αποβολής του Γκάλαχερ. Ο Στέρλινγκ σκόραρε δύο φορές (47', 63'), ενώ για τις Αλεπούδες που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, μείωσε ο Μπαρνς.

Ακόμα, η Μπρέντφορντ απέσπασε ισοπαλία (1-1) απ' την Έβερτον, ενώ η τρομερή Μπράιτον συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της (είναι ισόβαθμη με τη Μάντσεστερ Σίτι) επικρατώντας 1-0 της Λιντς.

Αποτελέσματα - Σκόρερ

• Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γιουν. 0-1 (55’ Φερνάντες)
  • Μπρέντφορντ-Εβερτον 1-1 (84’ Γιανέλ - 24’ Γκόρντον)
  • Μπράιτον-Λιντς 1-0 (65’ Γκρος)
  • Τσέλσι-Λέστερ 2-1 (47’, 63’ Στέρλινγκ - 66’ Μπαρνς)
  • Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 9-0 (3’, 85’ Λουίζ Ντίαζ, 6’ Έλιοτ, 28’ Αλεξάντερ-Αρνολντ, 31’, 62’ Φιρμίνο, 45’+1’ Φαν Ντάικ, 47’αυτ. Μέφαμ, 80’ Καρβάλιο)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 4-2 (53’ Σίλβα, 62’, 70’, 81’ Χάαλαντ - 4’αυτ. Στόουνς, 21’ Άντερσεν)
Κώστας ΤσιμίκαςΜάντσεστερ ΓιουνάιτεντΛίβερπουλΚρίσταλ ΠάλαςΈρλινγκ ΧάαλαντΜπόρνμουθΤσέλσιPremier LeagueΜάντσεστερ Σίτι