Αθλητισμός|29.10.2022 19:50

Premier League: Εφιάλτης για την Τσέλσι στο Μπράιτον - Μεγάλη νίκη της Τότεναμ με ανατροπή από 2-0 σε 2-3!

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε η επιστροφή του Γκρέιαμ Πότερ στο Amex Stadium. Περίπου ένα μήνα αφότου εγκατέλειψε την Μπράιτον για να αναλάβει την Τσέλσι, ο 47χρονος τεχνικός... τιμωρήθηκε από την πρώην ομάδα του που πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 4-1 για τη 13η αγωνιστική της Premier League.

Οι Γλάροι ήταν καταιγιστικοί στο α΄ ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Τροσάρ μόλις στο 5ο λεπτό και στη συνέχεια με δύο αυτογκόλ (!) του Λόφτους-Τσικ και του Τσαλόμπα βρέθηκαν στο 3-0. Ο Χάβερτς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου έδωσε ελπίδες στους Μπλε, αλλά ο Γκρος διαμόρφωσε το εμφατικό 4-1 που κράτησε την Τσέλσι εκτός τετράδας.

Αντιθέτως, η Τότεναμ πέτυχε μια απίθανη ανατροπή καθώς μετέτρεψε το 2-0 της Μπόρνμουθ σε 2-3 αποτέλεσμα που την εδραιώνει στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ του Μουρ, αλλά τα Σπιρούνια ισοφάρισαν με τους Σεσενιόν και Ντέιβις προτού πετύχει το νικητήριο γκολ στο 91΄ ο Μπεντανκούρ.

Στην τέταρτη θέση σκαρφάλωσε η Νιούκαστλ που πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη με 4-0 επί της Άστον Βίλα, ενώ η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον. Δίχως νικητή έληξε το ματς της Μπρέντφορντ με τη Γουλβς.

Αποτελέσματα

• Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (49΄ Ντε Μπρόινε)
  • Μπόρνμουθ-Τότεναμ 2-3 (22΄, 50΄ Μουρ - 57΄ Σεσενιόν, 72΄ Ντέιβις, 90+1΄ Μπεντανκούρ)
  • Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-1 (50΄ Μι - 52΄ Νέβες)
  • Μπράιτον-Τσέλσι 4-1 (5΄ Τροσάρ, 13΄αυτ. Λόφτους-Τσικ, 42΄αυτ. Τσάλομπαχ, 90+2΄ Γκρος - 47΄ Χάβερτς)
  • Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 1-0 (38΄ Εντουάρ)
  • Νιούκαστλ-Άστον Βίλα 4-0 (45΄+ πεν., 56΄ Γουίλσον, 59΄ Ζοέλιντον, 68΄ Αλμιρόν)