Αθλητισμός|07.01.2023 19:16

La Liga: Το Κίτρινο Υποβρύχιο βύθισε τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Βιγιαρεάλ ήταν εξαιρετική και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική στη La Liga. Το Κίτρινο Υποβρύχιο επικράτησε 2-1 των Μερένχες που κινδυνεύουν να πέσουν απ' την κορυφή σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος της Μπαρτσελόνα.

Το πρώτο ημίχρονο, παρά τις πολλές φάσεις, έληξε χωρίς γκολ αλλά στο δεύτερο 45λεπτο η κατάσταση άλλαξε. Στο 47' ο Πίνο  άνοιξε το σκορ για τη Βιγιαρεάλ, όμως η Ρεάλ ισοφάρισε στο 59' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενζεμά. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Μερένχες, η Βιγιαρεάλ κέρδισε νέο πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 63' ο Μορένο για το 2-1. Όσο και αν προσπάθησαν οι Μαδριλένοι, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε με αποτέλεσμα να υποστούν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Η Βιγιαρεάλ με αυτή τη νίκη επανήλθε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας που δίνει εισιτήριο για τα Κύπελλα Ευρώπης