Αθλητισμός|11.01.2023 18:00

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Άρης τσέκαρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά με άνετη νίκη επί του Λεβαδειακού

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Άρης επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στο Κλ. Βικελίδης και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Ο Μαντσίνι πέτυχε το γκολ για τους Κίτρινους που είχαν και δύο δοκάρια.

O Άρης έχοντας το υπέρ του σκορ από το πρώτο παιχνίδι στη Λιβαδειά - χάρη στα δύο γκολ του Λουίς Πάλμα - μπήκε αποφασισμένος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» προκειμένου να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ με σκοπό να «κλειδώσει» την πρόκρισή του στην οχτάδα του Κυπέλλου Ελλάδος, κάτι που πέτυχε στο 34ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντάνιελ Μαντσίνι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάρντιου έκανε δύο αλλαγές, ο Βέλιτς τρεις με τον Μάνου Γκαρθία να χάνει μοναδική ευκαιρία για να πετύχει το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 49' είχε δοκάρι μετά από δική του προσωπική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, ενώ δοκάρι είχε και ο Καμάτσο στο 74'.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν και η είσοδος του Αμπουμπακάρ Καμαρά που έκανε το (δεύτερο) ντεμπούτο του με τα Κιτρινόμαυρα. Το 1-0 όπως διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον ρυθμό του αγώνα μετά το 70' να πέφτει αισθητά, καθώς οι δύο ομάδες είχαν περισσότερο το μυαλό τους στα παιχνίδια που έπονται για το πρωτάθλημα με την ομάδα του Πάρντιου να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-1 γκολ στις δύο αναμετρήσεις.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Εμπακατά), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο, Νταμπό (46' Ντουκουρέ), Καμάτσο (78' Καμαρά), Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (70' Ιτούρμπε).

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56' Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία (80' Νταμπό), Τζιμόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας (46' Λούα Λούα), Τσάπρας, Τορό, Μουτίνιο (46' Συμελίδης), Τσιριγώτης (46' Δούμτσιος).

Η φάση των 16

10 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea - Λαμία 1-2 (41' Νίλι - 34' Μανούσος, 38' Μαρτίνεθ)
  • ΠΑΟΚ - Καλαμάτα 2-0 (11', 13' Τόμας)

11 Ιανουαρίου

• Άγιος Νικόλαος - Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 παρ. (1-1κ.α.) (30' Μηνάς - 2', 109' Γεωργιάδης)
  • Άρης - Λεβαδειακός 1-0 (34' Μαντσίνι)
  • 16:30 Βόλος - Παναθηναϊκός
  • 19:00 ΑΕΚ - Κηφισιά
  • 21:00 Ατρόμητος - Ολυμπιακός