Αθλητισμός|12.02.2023 20:25

Premier League: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Σίτι που μείωσε στο -3 απ' την Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι πετούσε φωτιές για ένα ημίχρονο απέναντι στην Άστον Βίλα. Οι Πολίτες κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο Έτιχαντ, επικράτησαν 3-1 και πανηγύρισαν μια άνετη νίκη που τους επανέφερε στο +2 απ' την τρίτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στο -3 απ' την προπορευόμενη Άρσεναλ που έχει ένα ματς λιγότερο στην Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ νωρίς στο παιχνίδι με κεφαλιά του Ρόδρι μόλις στο 5'. Ο Γκιουντογκάν έγραψε το 2-0 στο 39' και στο φινάλε του ημιχρόνου (45'+) ο Μαχρέζ πέτυχε το 3-0 βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή. Η Βίλα πάντως δεν τα παράτησε. Προσπάθησε, μείωσε σε 3-1 στο 61' με τον Γουότκινς, έχασε ευκαιρίες αλλά δεν απέφυγε τη... μοίρα της.