Αθλητισμός|17.02.2023 09:00

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Νίκησαν οι Μπακς αλλά καρδιοχτύπησαν με τον τραυματισμό στον καρπό - Αμφίβολος για το All Star Weekend

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με άνεση των Σικάγο Μπουλς 112-100 διευρύνοντας το νικηφόρο σερί τους στα 12 ματς, όμως η νίκη επισκιάστηκε απ' τον τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σούπερ σταρ αποχώρησε με πρόβλημα στον καρπό έπειτα από άσχημη πτώση που είχε στη βάση της μπασκέτας σε μια προσπάθεια για να παίξει άμυνα.

Αρχικά υπήρξε ανησυχία στους Μπακς για τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος πρόλαβε να παίξει μόλις 9 λεπτά (είχε 2 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ). Στη συνέχεια όμως, κι αφού έβγαλε ακτινογραφία στον δεξιό καρπό, η ομάδα ενημέρωσε ότι δεν έχει υποστεί κάποιον σοβαρό τραυματισμό. Παρ' όλα αυτά, δεδομένου ότι ακολουθεί το All Star Weekend (18-20/2) στη Γιούτα, η παρουσία του εκεί είναι αμφίβολη. Ο Γιάννης είναι ο αρχηγός στη μια εκ των δύο ομάδων (στην άλλη είναι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς), ενώ είναι προγραμματισμένο να αγωνιστεί και στο Skills Challenge μαζί με τα αδέρφια του, Θανάση και Άλεξ.

Ο προπονητής των Μπακς Μάικ Μπούντενχόλζερ μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε ότι «ελπίζουμε ότι δεν έχει κάτι, η ακτινογραφία ήταν καλή. Έχει ένα μικρό διάστρεμμα. Θα δούμε πώς αισθάνεται αύριο και τις επόμενες ημέρες, ώστε ακολούθως να εκτιμήσουμε την κατάσταση».

Έγραψε ιστορικό ρεκόρ στις ασίστ

Ο Αντετοκούνμπο πάντως πρόλαβε με τις τρεις ασίστ που έβγαλε στο ματς να γίνει ο πρώτος σε ασίστ στην ιστορία των Μιλγουόκι Μπακς! Έφτασε τις 3.274 ασίστ σε δέκα σεζόν ξεπερνώντας τις 3.272 του Πολ Πρέσεϊ που έπαιξε με τα Ελαφια απ' το 1982 ως το 1990.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα Ελάφια έστησαν από νωρίς πάρτι στο Σικάγο, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο, προηγούμενοι με 24-34, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (49-61). Η υπεροχή των Μπακς συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τα «Ελάφια» να φτάνουν με άνεση στη νίκη, αυξάνοντας το ρεκόρ τους στο 41-17 και πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση και τους Μπόστον Σέλτικς.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 33 πόντους και 7 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Μπακς, με τον Τζεβόν Κάρτερ να ακολουθεί έχοντας 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ συμμετοχή πήρε κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε έναν πόντο. Για τους Μπουλς ξεχώρισε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Μπουλς: Γουίλιαμς 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 22 (8/20 σουτ, 2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Γουάιτ 8 (4/14 σουτ, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΛαΒίν 18 (5/16 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ντοσούμνου 7 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο), Χιλ 5 (1), Τερι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράμοντ 5, Μπράντλι 5 (1), Σιμόνοβιτς, Τζόουνς 1.

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 2 (7 ριμπάουντ), Λόπεζ 33 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 15 (5/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Άλεν 10 (2/6 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι 2 (5 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο 1, Μάθιους 5 (1), Ινγκλς 5 (2/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριν 15 (5/7 τρίποντα), Μποσάμπ 2.