Αθλητισμός|18.02.2023 22:30

Premier League: Η Λίβερπουλ αντεπιτίθεται κι η Άρσεναλ ξανά στην κορυφή μετά την γκέλα της Σίτι

Η Λίβερπουλ για πρώτη φορά έπειτα από μήνες δείχνει σημάδια ανάκαμψης θυμίζοντας την καλή ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και όχι το... φάντασμα των προηγούμενων αγωνιστικών. Οι Κόκκινοι πέτυχαν σπουδαία νίκη στο Σεντ Τζέιμς Παρκ επικρατώντας 2-0 της Νιούκαστλ και αισιοδοξούν ότι θα κάνουν την τελική αντεπίθεση στην Premier League για να προλάβουν τις θέσεις για το Champions League. Κι όλα αυτά τρεις μέρες πριν απ' το πρώτο παιχνίδι των 16 με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ παρέμεινε αήττητη για 13ο συνεχόμενο ματς (9-4-0) απέναντι στη Νιούκαστλ, η οποία προερχόταν από 17 ματς στο πρωτάθλημα χωρίς να έχει ηττηθεί (9-8-0)! Κι όμως η Λίβερπουλ τη νίκησε ξανά όπως είχε συμβεί και στις 31 Αυγούστου 2022, προτού αρχίσει το εντυπωσιακό αήττητο σερί της Νιούκαστλ.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε 2-0 προτού συμπληρωθεί το 20λεπτο με γκολ του Νούνιες και του Χάκπο, ενώ η αποβολή του Πόουπ στο 22' έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της.

Μεγάλη ανατροπή της Άρσεναλ

Προηγουμένως, η Αρσεναλ τα κατάφερε στο «Βίλα Παρκ» στις καθυστερήσεις κόντρα στην Αστον Βίλα επικρατώντας με ανατροπή με 4-2. Μάλιστα εκμεταλλευόμενη την γκέλα της Σίτι, οι Κανονιέρηδες έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Premiership. Η Βίλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γουότκινς, η Αρσεναλ ισοφάρισε με τον Σάκα (16') αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κουτίνιο (31'). Η Άρσεναλ έφερε το ματς στα ίσια με τον Ζιντσένκο στο 61' και πήρε προβάδισμα νίκης έπειτα από προσπάθεια του Ζορζίνιο και αυτογκόλ του Εμιλιάνο Μαρτίνες στο 93' (3-2). «Σφράγισε» το μεγάλο «τρίποντο» με τον Μαρτινέλι στο 90΄+8 (4-2).

Γκέλα η Σίτι

Αντιθέτως, η Μάντσεστερ Σίτι «αυτοκτόνησε» στο Νότιγχαμ, καθώς μολονότι είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη κόντρα στην πεισματάρα Φόρεστ (1-1) χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με τον Μπερνάντο Σίλβα (41'), έχασε πολλές ευκαιρίες και το πλήρωσε, καθώς ο Γουντ ισοφάρισε στο 84ο λεπτό χαρίζοντας έναν βαθμό από χρυσάφι στην ομάδα του.

Καταστροφική παραμένει η περίοδος και για την Τσέλσι που δεν λέει να ορθοποδήσει. Οι Λονδρέζοι που έχουν δαπανήσει ένα σωρό χρήματα για μεταγραφές, ηττήθηκαν εντός έδρας απ' την ουραγό Σαουθάμπτον και δύσκολα θα προλάβουν το... τρένο της Ευρώπης.

Αποτελέσματα

• Άστον Βίλα-Άρσεναλ 2-4 (5' Γουότκινς, 31' Κουτίνιο-16' Σάκα, 61' Ζιντσένκο, 90'+3 αυτ. Μαρτίνες, 90'+8 Μαρτινέλι)
  • Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90'+ Γιάνελτ-69' Εζε)
  • Μπράιτον-Φούλαμ 0-1 (88' Σόλομον)
  • Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-1 (45' Γουόρντ-Πράους)
  • Έβερτον-Λιντς 1-0 (64' Κόλμαν)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84' Γουντ-41' Σίλβα)
  • Γουλβς-Μπόρνμουθ 0-1 (49' Ταβερνιέ)
  • Νιούκαστλ-Λίβερπουλ 0-2 (10΄ Νούνιες, 17΄ Χάκπο)