Αθλητισμός|19.02.2023 00:00

La Liga: Δύσκολη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στην Παμπλόνα επί της Οσασούνα με δύο γκολ στο φινάλε

Μια δύσκολη αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Οσασούνα. Οι Μερένχες επικράτηααν 2-0 χάρη σε δύο γκολ που πέτυχαν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης για τη La Liga. Ο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 78' και ο Ασένσιο διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 92'. Με αυτό το σκορ οι Μαδριλένοι μείωσαν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά απ' την προπορευόμενη Μπαρτσελόνα που έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο μεταξύ, μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες η Μαγιόρκα κοιτούσε με ανησυχία το βαθμολογικό πίνακα, θέλοντας να ξεμακρύνει όσο το δυνατόν γρηγοροτερα απ' την επικίνδυνη ζώνη. Πλέον μετά την εμφατική νίκη της με 4-2 επί της Βιγιαρεάλ (4η στα τελευταία 7 ματς) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, έχει πλησιάσει μία... ανάσα από τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» πιάνοντας τη σημερινή αντίπαλό της στους 31 βαθμούς.

Τέλος, η Μπέτις δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε σημαντική νίκη επί της φορμαρισμένης Βαγιαδολίδ με 2-1. Με αυτή την επικράτηση η ομάδα της Σεβίλλης πλησίασε ξανά στο γκρουπ των πρωτοπόρων. Νωρίτερα, «σκόνταψε» και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς η Σοσιεδάδ στο γήπεδο της κόντρα στη Θέλτα (1-1). Ο Μίκελ Οριαθάμπαλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για τους Βάσκους, αλλά η ομάδα του Βίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με συτογκόλ του Λε Νορμάν.

Αποτελέσματα

• Τζιρόνα-Αλμερία 6-2 (8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι - 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)
  • Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1 (5' Ογιαρθάμπαλ - 90'+ Λε Νορμάν)
  • Μπέτις-Βαγιαδολίδ 2-1 (2' Χουάνμι, 45'+ πεν. Κανάλες - 30' Λαρίν)
  • Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 4-2 (20΄ Καντεβερέ, 45΄, 56΄ Ροντρίγκες, 63΄ Μουρίκι - 43΄ Μοράλες, 50΄ Τσουκουέζε)
  • Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (78΄ Βαλβέρδε, 90+2΄ Ασένσιο)