Αθλητισμός|19.02.2023 00:10

Serie A: Μείωσε στο -15 η Ίντερ απ' την απλησίαστη Νάπολι

Η Ίντερ επικράτησε 3-1 της Ουντινέζε, επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Serie A απέχοντας όμως 15 βαθμούς απ' την προπορευόμενη Νάπολι που δεν χάνει με τίποτα καθώς πέρασε κι απ' την έδρα της Κρεμονέζε το βράδυ της Παρασκευής (18/2).

Το πέναλτι του Λουκάκου στο 20', το οποίο εκτέλεσε δύο φορές (διότι στην πρώτη που απέκρουσε ο Σιλβέστρι, δεν πατούσε τη γραμμή) έδωσε το προβάδισμα στους Νερατζούρι, όμως η Ουντινέζε έφερε το ματς στα ίσια με τον Λόβριτς ένα λεπτό πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, η Ίντερ είχε πολύ πιο καθαρό μυαλό κι έφτασε σε άλλα δύο γκολ με τους Μικχιταριάν (73') και Λαουτάρο Μαρτίνες (89'), «σφραγίζοντας» τη νίκη της με 3-1.

Προηγουμένως, η Μίλαν δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε νικηφόρα από την έδρα της μαχητικής Μόντσα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε στο 31ο λεπτό ο Μεσάιας. Νωρίτερα, η Μπολόνια νίκησε στη Γένοβα τη Σαμπντόρια με 2-1 και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της για να παραμείνει στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σοριάνο (27') και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Σαμπίρι στο 68ο λεπτό.

Ο Μαροκινός μάλιστα επιθετικός τέσσερα λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να δώσει την πρωτοπορία στην ομάδα του, αλλά αστόχησε αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι και η Μπολόνια πήρε τη μεγάλη νίκη με τον Ορσολίνι στο 90ο λεπτό, «βυθίζοντας» στην απελπισία τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Aποτελέσματα

• Σασουόλο-Νάπολι 0-2 (12΄ Κβαρατσκέλια, 33΄ Οσιμέν)
  • Σαμπντόρια-Μπολόνια 1-2 68' πεν. Σαμπίρι-27' Σοριάνο, 90' Ορσολίνι)
  • Μόντσα-Μίλαν 0-1 (31΄ Μεσάιας)
  • Ίντερ-Ουντινέζε 3-1 (20΄ πέν. Λουκάκου, 73΄ Μιχιταριάν, 89΄ Λαουτάρο Μαρτίνες - 44΄ Λόβριτς)