Αθλητισμός|12.03.2023 19:00

Premier League: Εκρηκτική Άρσεναλ στο +5 απ' τη Σίτι, γκέλαρε η Γιουνάιτεντ!

Μια... έκρηξη της Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο με τη Φούλαμ ήταν αρκετή για να χαρίσει στους Κανονιέρηδες ακόμα ένα τρίποντο στο δρόμο για τη μεγάλη επιστροφή. Η εξαιρετική ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέτυχε τρία γκολ σε 20 λεπτά στο α' ημίχρονο και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με 3-0 που επανέφερε την Άρσεναλ στο +5 απ' τη Μάντσεστερ Σίτι στη βαθμολογία της Premier League.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Βέλγος άσος των Κανονιέρηδων, Λεάντρο Τροσάρ, ο οποίος μπορεί να μην σκόραρε αλλά είχε τρεις ασίστ στο 21΄, 27΄ και 45΄+2 προς τους Γκάμπριελ, Μαρτινέλι (5 γκολ στα τελευταία 5 ματς) και Όντεργκααρντ που διαμόρφωσαν με άνεση το τελικό 0-3 στο Κρέιβεν Κότατζ.

Την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γκέλαρε απέναντι στην ουραγό Σαουθάμπτον καθώς έμεινε στο 0-0. Η αποβολή του Κασεμίρο στο 34΄ για σκληρό φάουλ «πλήγωσε» την ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ που τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Αγίους, οι οποίοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες ακόμα κξαι για να φύγουν με τη νίκη απ' το Ολντ Τράφορντ. Στο άλλο ματς της ημέρας η Γουέστ Χαμ και η Άστον Βίλα έμειναν στην ισοπαλία (1-1).

Αποτελέσματα

• Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 1-0 (28΄ Μπίλιγνκ)
  • Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0 (1΄ ΜακΝιλ)
  • Λιντς-Μπράιτον 2-2 (40΄ Μπάμφορντ, 78΄ Χάρισον - 33΄ ΜακΆλιστερ, 61΄ αυτ. Χάρισον)
  • Λέστερ-Τσέλσι 1-3 (39΄ Ντάκα - 11΄ Τσίλγουελ, 45+6΄ Χάβερτς, 78΄ Κόβατσιτς)
  • Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (19΄, 35΄ πεν. Κέιν, 62΄ Σον - 81΄ Γουόραλ)
  • Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (78΄πεν. Χάαλαντ)
  • Φούλαμ-Άρσεναλ 0-3 (21΄ Γκάμπριελ, 27΄ Μαρτινέλι, 45΄+2 Όντεγκααρντ)
  • Μάντσεστερ Γ.-Σαουθάμπτον 0-0
  • Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα 1-1 (26΄πεν. Μπενράχμα - 17΄ Γουότκινς)
  • Νιούκαστλ-Γουλβς 18:30