Αθλητισμός|01.04.2023 19:13

Premier League: Ακάθεκτη για τον τίτλο η Άρσεναλ με 4άρα στη Λιντς!

Η πορεία πρωταθλητισμού της Άρσεναλ συνεχίζεται στην Premier League. Η εξαιρετική ομάδα του Μικέλ Αρτέτα παρά την πίεση που δέχεται απ' την πανίσχυρη Μάντσεστερ Σίτι που λίγο πριν είχε διαλύσει τη Λίβερπουλ με 4-1, επικράτησε 4-1 της Λιντς στο Έμιρειτς, διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στα επτά ματς και αύξησε ξανά τη διαφορά στο +8 απ' τους Πολίτες που έχουν ένα ματς λιγότερο.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 35' με εκτέλεση πέναλτι του Ζεσούς στην επιστροφή του στην ενδεκάδα έπειτα από δύο μήνες. Οι Κανονιέρηδες μετέτραψαν σε... περίπατο το ματς μέσα σ' ένα δεκάλεπτο στο β' ημίχρονο σκοράροντας στο 47' με τον Γουάιτ και στο 55' και πάλι με τον Ζεσούς. Η Λιντς μείωσε στο 76' με τον Κρίστενσεν, αλλά ο Τσάκα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 84'.

Στα υπόλοιπα ματς, η Γουλβς «έκλεψε» τη νίκη μέσα απ' τα χέρια της Νότιγχαμ καθώς πήρε ισοπαλία (1-1) με γκολ του Ποντένσε στο 83'. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού πλήγωσε την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη που είχε προηγηθεί στο 38' με τον Τζόνσον. Αμφότερες οι ομάδες ακόμα δεν νιώθουν άνετα καθώς απέχουν ελάχιστα απ' τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εκεί παρέμεινε κολλημένη η Λέστερ που ηττήθηκε απ' την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στο Λονδίνο. Οι Αλεπούδες προηγήθηκαν στο σκορ αλλά η Πάλας στην επιστροφή του 75χρονου Ρόι Χότζον στον πάγκο έκανε μεγάλη ανατροπή και με το νικητήριο γκολ του Ματέτα στο 95' πανηγύρισε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Επίσης, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Μπράιτον απέσπασε ισοπαλία (3-3) στην έδρα της απ' την Μπρέντφορντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΆλιστερ στις καθυστερήσεις, ενώ πολύτιμη νίκη πέτυχε η Μπόρνμουθ επί της Φούλαμ με 2-1.

Αποτελέσματα

• Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 4-1 (27' Αλβαρεζ, 46' Ντε Μπρόινε, 53' Γκουντογκάν, 74' Γκρίλις-17' Σαλάχ)
  • Άρσεναλ-Λιντς 4-1 (35' πεν., 55' Χεσούς, 47' Γουάιτ, 84' Τζάκα-76' Κρίστενσεν)
  • Μπόρνμουθ-Φούλαμ 2-1 (50' Ταβερνιέ, 79' Σολάνκε-16' Περέιρα)
  • Μπράιτον-Μπρέντφορντ 3-3 (21' Μιτόμα, 28' Γουέλμπεκ, 90' πεν. ΜακΑλιστερ-10' Γιάνσον, 22' Τόνεϊ, 49' Πίνοκ)
  • Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-1 (59' αυτ. Αϊβερσεν, 90'+ Ματετά-56' Περέιρα)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 1-1 (38' Τζόνσον-83' Ποντένσε)