Αθλητισμός|12.04.2023 23:40

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό και σήκωσε το Λιγκ Καπ στο βόλεϊ

Το τρίτο Λιγκ Καπ στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ ντουμπλάροντας τις νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο... καταπράσινο ΟΑΚΑ παρουσία 5.000 θεατών! Οι Πράσινοι, που είχαν επικρατήσει προ ημερών και στο κλειστό του Ρέντη, διατήρησαν τα κεκτημένα καθώς είχαν σηκώσει τον τίτλο και την περασμένη σεζόν.

Οι «αιώνιοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο. Με τον Ιντάλγκο στο σερβίς να πετυχαίνει τρεις συνεχόμενους άσσους, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10), την οποία διαχειρίστηκαν έως τα τέλη του σετ. Ο Παναθηναϊκός, προσωρινά, μείωσε στους δύο (21-23), με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν με 22-25 το σετ και να παίρνουν το προβάδισμα στο δεύτερο τελικό.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει αντίδραση στο πρώτο χαμένο σετ και πήρε από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (4-7). Ο Ολυμπιακός, όμως, με τον Στερν στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το ελάχιστο προβάδισμα (9-10).

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να περάσουν σε θέση οδηγού. Μάλιστα, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν στο +5 (16-11), διευρύνοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους οκτώ (22-14). Η ισοφάριση στα σετ ήρθε με σκορ 25-17.

Το τρίτο σετ είχε παρόμοια έκβαση με το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο, αποκτώντας από νωρίς (4-10). Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά, την οποία διεύρυνα στα τέλη του σετ για να πάρουν ξανά προβάδισμα με σκορ 17-25.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι έπρεπε με κάθε τρόπο να βγάλουν αντίδραση κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς εάν έχαναν το σετ θα έχαναν και τον τίτλο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τέσσερις πόντους προβάδισμα (2-6), όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ (11-10). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα, με τους «πράσινους» να μπαίνουν σε θέση οδηγού στα τέλη του σετ (22-20), για να έρθει η ισοφάριση στα σετ με σκορ 25-23.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12