Αθλητισμός|21.04.2023 00:10

Τρομερή Σεβίλλη «τελείωσε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0! Πέρασε η Γιουβέντους, τα κατάφερε κι η Ρόμα στην παράταση

Η Σεβίλλη συνέχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο παιχνίδι και σόκαρε ολοκληρωτικά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Ανδαλουσιάνοι διέλυσαν τους Κόκκινους Διαβόλους στο Σάντσεθ Πιθχουάν με 3-0 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου ματς, πήραν με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League, μιας διοργάνωσης για την οποία -αν μη τι άλλο- έχουν το... know how καθώς έχουν κατακτήσει έξι φορές τον τίτλο (2005–06, 2006–07, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2019–20).

Παράλληλα, το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης εξασφάλισε η Γιουβέντους, η οποία πήρε ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Σπόρτινγκ και προκρίθηκε χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα, όπως και η Λεβερκούζεν που έκανε... πάρτι στην έδρα της πρωτάρας Σεν Ζιλουάζ επικρατώντας με 1-4. H Σεβίλλη θα παίξει με τη Γιουβέντους και η Λεβερκούζεν με Ρόμα για μια θέση στον τελικό.

Στη Ρώμη έγινε ένα δραματικό παιχνίδι καθώς η Ρόμα έμεινε ζωντάνη κι έστειλε το ματς με τη Φέγενορντ στην παράταση χάρη σε γκολ του Ντιμπάλα στο 89' (2-1). Οι Ολλανδοί είχαν ισοφαρίσει (1-1) στο 80' με τον Πεϊσάο το τέρμα των Ρωμαίων απ' το 60' (1-0), αλλά ο Αργεντινός έδωσε φιλί ζωής στην ομάδα του, που ξέσπασε στο έξτρα ημίωρο. Πέτυχε δύο γκολ με Ελ Σαραουί και Πελεγκρίνι για το τελικό 4-1 και ο Ζοσέ Μουρίνιο πλησίασε κοντά σε ακόμα ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο...

Τα αποτελέσματα του Europa League

• Ρόμα - Φέγενορντ 4-1 παρ., 2-1 κ.α. (0-1 α' ματς)

(60' Σπινατσόλα, 89' Ντιμπάλα, 101' Ελ Σαράουι, 109' Πελεγκρίνι - 80' Παϊσάο)

• Σεβίλλη - Μάντσεστερ Γ. 3-0 (2-2 α' ματς)

(8', 81' Εν Νεσίρι, 47' Μπαντέ)

• Σπόρτινγκ Λ. - Γιουβέντους 1-1 (0-1 α' ματς)

(20' πέν. Έντουαρντς - 9' Ραμπιό)

• Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Λεβερκούζεν 1-4 (1-1 α' ματς)

(65' Τέρχο - 2' Ντιαμπί, 38' Μπέικερ, 61' Φριμπόνγκ, 79' Χλόζεκ)

«4άρα» η Γουέστ Χαμ, ανατροπή η Βασιλεία

Η Γάνδη αιφνιδίασε τη Γούεστ Χαμ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (0-1) αλλά οι Λονδρέζοι ήταν εκρηκτικοί στη συνέχεια σκοράροντας τέσσερα γκολ για το τελικό 4-1 που τη φέρνει αντίπαλο με την Άλκμααρ στα ημιτελικά του Conference League. Στο άλλο ζευγάρι θα παίξει η Φιορεντίνα που αγχώθηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Λεχ, με τη Βασιλεία έκανε την ολική ανατροπή και μολονότι βρέθηκε να χάνει 1-0 απ' τη Νις, νίκησε 1-2 στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα.