Αθλητισμός|27.04.2023 00:00

Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι σβήνει το όνειρο της Άρσεναλ για τίτλο με 4άρα και εξωγήινο Ντε Μπρόινε!

Όνειρο ήταν και μάλλον πάει για την Άρσεναλ ο τίτλος. Η εξωπραγματική Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε τους Κανονιέρηδες στο ντέρμπι της Premier League με 4-1 και πλησίασε στους δύο βαθμούς τη διαφορά απ' τους Λονδρέζους έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα! Και δεδομένου ότι η Σίτι είναι η κυρίαρχος της δεκαετίας στο Νησί, δύσκολα θα χάσει τέτοια ευκαιρία για να κατακτήσει το έβδομο πρωτάθλημα τα τελευταία δώδεκα χρόνια!

Ο απόλυτος σταρ της βραδιάς στο Etihad ήταν ο... αντιστάρ Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος με δύο γκολ, μια ασίστ και εν γένει μια καταπληκτική εμφάνιση, έκανε τη διαφορά μέσα στο γήπεδο. Ο Βέλγος μέσος άνοιξε το σκορ μόλις στο 7' με μια καταπληκτική κούρσα και ιδανικό τελείωμα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1') έστρωσε για τον Στόουνς που εκτέλεσε με κεφαλιά (2-0). Στο 54' ο Χάαλαντ έβγαλε την ασίστ και ο Ντε Μπρόινε πλάσαρε για το 3-1, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς (90+5') ο Νορβηγός σκόραρε φτάνοντας τα 33 γκολ σε 29 συμμετοχές στο πρωτάθλημα!

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Τσέλσι γνώρισε την πέμπτη ήττα επί ημερών του Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο. Αυτή τη φορά έχασε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από την Μπρέντφορντ με 2-0. Αντιθέτως, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα απ' την έδρα της Γουέστ Χαμ (1-2) κι έπιασε την Τότεναμ στην έκτη θέση. Ο Πακετά έδωσε το προβάδισμα στα Σφυριά στο 12' αλλά ο Χάκπο στο 18' και ο Ματίπ στο 67' διαμόρφωσαν το τελικό 1-2.

Τέλος, σημαντική νίκη πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ που επιβλήθηκε στο «Σίτι Γκράουντ» με 3-1 της Μπράιτον και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αποτελέσματα

• Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (3΄ αυτ. Άντερσεν, 90΄+4 πεν. Νέβες)
  • Άστον Βίλα-Φούλαμ 1-0 (21΄ Μινγκς)
  • Λιντς-Λέστερ 1-1 (20΄ Σινίστερα - 80΄ Βάρντι)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 3-1 (45΄+3 αυτ. Γκρος, 69΄ Ντανίλο, 90΄+1 πεν. Γκιμπς-Γουάιτ - 38΄ Μπουονανότε)
  • Τσέλσι-Μπρέντφορντ 0-2 (37΄ αυτ. Αθπιλικουέτα, 78΄ Μπεούμο)
  • Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-2 (12΄ Πακετά - 18΄ Χάκπο, 67΄ Μάτιπ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 4-1 (7΄, 54΄ Ντε Μπρόινε, 45΄+1 Στόουνς, 90΄+5 Χάαλαντ - 86΄ Χόλντινγκ)