Αθλητισμός|16.05.2023 17:59

Πρωτάθλημα Αργεντινής: Αδιανόητη γκάφα του γκολκίπερ της Λανούς στη νίκη της Χιμνάσια - Highlights

Μια πολύτιμη νίκη στο 93' πανηγύρισε η Χιμνάσια Λα Πλάτα στο κλείσιμο της αυλαίας της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Αργεντινής που μεταδίδεται αποκλειστικά από την υβριδική τηλεόραση του OPEN. Για να φτάσει στο τρίποντο πάντως η Χιμνάσια με το γκολ του Κόμπα στις καθυστερήσεις, χρειάστηκε μια αδιανόητη γκάφα του γκολκίπερ της Λανούς, Ακόστα.

Άνετη νίκη με 2-0 πήρε και η Σαρμιέντο που πέρασε απ' την έδρα της Ουνιόν Σάντα Φε, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Δύο γκολ του Τολέδο στο 17' και το 54' ήταν αρκετά για να χαρίσουν το τρίποντο στη Verde. Τέλος, δίχως νικητή τελείωσαν τα ματς της Μπαράκας Σεντράλ με την Σεντράλ Κόρδομπα (2-2) και της Βέλεζ Σάρσφιλντ με τη Ροζάριο Σεντράλ (0-0). Ιδίως το πρώτο ματς είχε αρκετό σασπένς καθώς η ομάδα απ' την Κόρδομπα προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο (13' Γκάμπα, 37' Καστέγι) αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στο 59' με τον Τάπια και ισοφάρισαν στο 88' με τον Φρίας.

Μπαράκας - Σεντράλ Κόρδομπα 2-2

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Λανούς 1-0

Ουνιόν Σάντα Φε - Σαρμιέντο 0-2

Βελέζ Σάρσφιλντ - Ροζάριο Σεντράλ 0-0