Αθλητισμός|03.06.2023 20:30

Πρωτάθλημα Αργεντινής: Σούπερ Ταγιέρες πλησίασε τη Ρίβερ Πλέιτ

Με μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Τίγκρε, η Ταγιέρες πλησίασε τη Ρίβερ Πλέιτ που βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος Αργεντινής, το οποίο μεταδίδεται αποκλειστικά απ' την υβριδική τηλεόραση του OPEN και το ethnos.gr.

Η Ταγιέρες άνοιξε το σκορ με τον Σάντος στο 18' και παρά το γεγονός ότι η Τίγκρε ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου (45+5') με τον Λουσιάτι, βρήκε δύο γκολ στο φινάλε του ματς για το τελικό 1-3 με σκόρερ τον Ναουέλ Μπούστος στο 87' και το 90+5'. Η ομάδα της Κόρδομπα βρίσκεται στο -4 από τη Ρίβερ που έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο μεταξύ, η Εστουδιάντες θριάμβευσε απέναντι στη Μπαράκας Σεντράλ καθώς επικράτησε με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3' με τον Καλδενάρα, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή στο 12' με τον Ρολχέιζερ, στο 23' με τον Ροντρίγκες και στο 36' με τον Σόσα. Ο Λόγιο στο 62' πέτυχε το 4-1, ο Ματέρ μείωσε σε 4-2 στο 71', ενώ ο Καρίγιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76'.

Τέλος, η Αρχεντίνος Τζούνιορς πέτυχε πολύτιμη νίκη επί της Πλατένσε με 1-0 χάρη στο «χρυσό» γκολ του Χερέδια στο 90+4'.

Εστουδιάντες - Μπαράκας Σεντράλ 5-2

Αρχεντίνος - Πλατένσε 1-0

Τίγκρε - Ταγιέρες 1-3