Αθλητισμός|01.07.2023 20:27

Formula 1: Πρώτος και καλύτερος στο Sprint Race της Αυστρίας ο Φερστάπεν

Ο πρωτοπόρος του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Φόρμουλα Ενα, Μαξ Φερστάπεν, επικράτησε στο σαββατιάτικο (1/7) Sprint Race του γκραν πρι της Αυστρίας και μαζί με τον Σέρχιο Πέρες έκαναν το «1-2» για τη Red Bull.

Ο Ολλανδός -δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής- είχε μια δύσκολη στιγμή αμέσως μετά την εκκίνηση καθώς λίγο έλειψε να τρακάρει με τον Πέρες αλλά ανέκτησε αμέσως τη θέση του και κυριάρχησε στον αγώνα αφήνοντας δεύτερο τον Μεξικανό. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ με τη Ferrari.

Σε έναν αγώνα 24 γύρων, ο Φερστάπεν κέρδισε με διαφορά 21 δευτερολέπτων από τον Πέρες. Ο Ολλανδός αύξησε τη διαφορά του στους 70 βαθμούς από τον Μεξικανό στην κορυφή της βαθμολογίας, και στους 82 από τον τρίτο Αλόνσο. Στο βάθρο μαζί του οι Πέρεζ, Σάινθ - με τον Στρολ να αντέχει στην πίεση του Αλόνσο για την 4η θέση. Τη βαθμολογούμενη οκτάδα έκλεισαν οι Χούλκενμπεργκ, Οκόν, Ράσελ.