Αθλητισμός|16.03.2019 10:03

NBA: Η ανατροπή της χρονιάς από το Μιλγουόκι - Εντυπωσιακός Giannis (vid)

Το Μιλγουόκι έχει βαλθεί να τρελάνει πολύ κόσμο φέτος. Τρανή απόδειξη η ανατροπή της χρονιάς από την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο απέναντι στο Μαιάμι. Τα ελάφια βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 20 πόντους ωστόσο αυτό δεν τα εμπόδισε να κάνουν τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους, μέχρι την...επόμενη. Άλλωστε φέτος έχουν αποδείξει ότι δεν έχουν...ταβάνι.

Με οδηγό τον Greek Freak που πέτυχε ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 33 πόντους (12/19 σουτ και 8/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 6 λάθη) το Μιλγουόκι δεν τα παράτησε και στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 80-81. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι επικρατώντας με 98-113.

Μάλιστα τα ελάφια έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του NBA που καταφέρουν να γυρίσουν ματς από τους 20 πόντους στο ημίχρονο κερδίζοντας στο τέλος με παραπάνω από 10 πόντους διαφορά.

Ακόμη η ομάδα του Μιλγουόκι ισοφάρισε και ένα δικό της ρεκόρ. Ο λόγος για το -20 που είχαν κάνει το 1977 με αντίπαλο τους Νιου Γιορκ Νίκς. Παράλληλα έσπασαν το φετινό τους ρεκόρ για τη μεγαλύτερη ανατροπή σε αγώνα των "ελαφιών", ξεπερνώντας τη νίκη από το -22 που είχαν σημειώσει κόντρα στους Μπουλς τον Νοέμβριο.

ΜΑΪΆΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Ολίνικ 10 (7 ριμπάουντ), Γουίνσλοου 20, Αντεμπάγιο 10 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίτσαρντσον 11, Γουέιτερς 10, ΜακΓκρούντερ, Τζόουνς 9, Γουάιτσαϊντ 14 (11 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 4, Γουέιντ 10.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 33 (12/19 σουτ, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 21 (8 ασίστ), Λόπεζ 2, Μπλέντσο 17, Μπρόγκντον, Γουίλσον 4, Μίροτιτς 8, Ιλιασόβα 15, Χιλ, Κόνατον 13, Σνελ.