Αθλητισμός|12.08.2023 23:13

Επικός Ρονάλντο πανηγύρισε το πρώτο τρόπαιό του με την Αλ Νασρ σκοράροντας δύο γκολ!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον πρώτο τίτλο που κατακτά με την Αλ Νασρ. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ σκόραρε δύο φορές στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Αραβίας κόντρα στην Αλ Χιλάλ και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τροπαίου.

Η Αλ Νασρ αναμετρήθηκε στον τελικό με την Αλ Χιλάλ. Και ο σαουδαραβικός «εμφύλιος» κρίθηκε στην παράταση. Ο Μίκαελ άνοιξε το σκορ για την Αλ Χιλάλ στο 51' και στο 71' η αποβολή του Αμπντουλελάχ αλ Αμρί έμοιαζε να κλειδώνει το τρόπαιο για την ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς.

Ο Ρονάλντο όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα (74') στέλνοντας ουσιαστικά το ματς στην παράταση. Κι εκεί ο 38χρονος Πορτογάλος έδρασε με κεφαλιά έπειτα από δοκάρι διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στο φινάλε του ματς στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε αποχωρώντας με φορείο όμως πρόλαβε να κάνει τη δουλειά χαρίζοντας το πρώτο τρόπαιο στην Αλ Νασρ στην ιστορία της διοργάνωσης.