Αθλητισμός|13.08.2023 21:35

Premier League: Ισόπαλο το ντέρμπι της Τσέλσι με τη Λίβερπουλ - Πρεμιέρα με ισοπαλία και για τον Ποστέκογλου στον πάγκο της Τότεναμ

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League. Η Τσέλσι και η Λίβερπουλ «κόλλησαν» στο 1-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και φάσεις αλλά δεν είχε νικητή. Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 18' με τον Λουίς Ντίας, ενώ στο 29' σκόραρε ξανά με τον Σαλάχ. Το γκολ όμως δεν μέτρησε. Αντιθέτως, στο 37' ο Ντισασί ισοφάρισε (1-1) για την Τσέλσι που πέτυχε με τον Τσίλγουελ και δεύτερο γκολ στο 39', το οποίο όμως δεν μέτρησε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ήταν καλύτερη αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε...

Προηγουμένως, με ισοπαλία συνδύασε ο Άγγελος Ποστέκογλου το επίσημο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Τότεναμ. Στο πρώτο παιχνίδι τους στη μετά Χάρι Κέιν εποχή, τα Σπιρούνια αναδείχθηκαν ισόπαλοι (2-2) εκτός έδρας με την Μπρέντφορντ. Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 11' με τον Ρομέρο, αλλά η Μπρέντφορντ έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Μπεμό στο 26' και τέρμα του Ουισά στο 36'. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+4') η Τότεναμ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.