Αθλητισμός|17.08.2023 22:55

Πικρός αποκλεισμός στα πέναλτι για τον Άρη απ' την Ντιναμό Κιέβου - Εκτός Ευρώπης οι Κίτρινοι

Ο Άρης προηγήθηκε στο ουδέτερο Βουκουρέστι, η Ντιναμό Κιέβου όμως «γύρισε» το παιχνίδι (2-1) και το έστειλε στην παράταση και τα πέναλτι, όπου πήρε τη νίκη-πρόκριση (6-5) αφήνοντας εκτός Ευρώπης τους Θεσσαλονικείς. Οι Κίτρινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να προκριθούν στα πλέι οφ του Conference αλλά τη σπατάλησαν...

Ο Άρης πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού απ' το ξεκίνημα, περιόρισε την Ντιναμό και βρήκε το γκολ που ήθελε στο 39' στην πρώτη του μεγάλη φάση. Ο Κάρλσον σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάλμα έστρωσε για τον Τζούρασεκ, ο οποίος εκτέλεσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-0 των Κιτρίνων που όμως δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 45' έπειτα από εξαιρετική σκαφτή πάσα του Σίντορτσουκ, ο Βολόσιν με κεφαλιά «κρέμασε» τον Χουτεσιώτη ισοφαρίζοντας για τους Ουκρανούς (1-1).

Στο β' ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε και σε μεγάλο βαθμό κατόρθωσε να κρατήσει μακριά απ' την περιοχή του την Ντιναμό, η οποία απείλησε ουσιαστικά στο 79' με τον Μπουγιάλσκι αλλά ο Χουτεσιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση κρατώντας το 1-1. Όσο περνούσε η ώρα η Ντιναμό έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο σε αντίθεση με τον Άρη που έχανε τη φρεσκάδα του δείχνοντας να μένει από δυνάμεις.

Η Ντιναμό το εκμεταλλεύτηκε και στο 85' κατόρθωσε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς. Μια 40άρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη, βρήκε εκτεθειμένους τους Κίτρινους. Ο Καραβάεφ εκμεταλλεύτηκε το κενό και με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το 2-1 φέρνοντας το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου ο Άρης, μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο απ' το 106' λόγω αποβολής του Πάβιτσιτς, ήταν ανώτερος και θα μπορούσε να έχει σκοράρει για να τελειώσει την πρόκριση. Δεν το έκανε και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.