Αθλητισμός|05.10.2023 00:00

Champions League: Τρομερή Νιούκαστλ διέλυσε την Παρί Σεν Ζερμέν - Νίκες για Μάντσεστερ Σίτι, Μπαρτσελόνα

Η καταπληκτική Νιούκαστλ διέλυσε την Παρί Σεν Ζερμέν με 4-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον αποκαλούμενο «όμιλο του θανάτου» (6ος). Σε μια εορταστική βραδιά κατά την οποία το σεντόνι του Champions League κουνήθηκε ξανά στο Σεντ Τζέιμς Παρκ έπειτα από 20 χρόνια, η αγγλική ομάδα έκανε καταπληκτικό ματς μέχρι το 50' δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας τριών τερμάτων και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με την Παρί, τη Μίλαν και την Ντόρτμουντ να ακολουθούν. Οι δύο τελευταίες άλλωστε κόλλησαν στο μηδέν (0-0) στο μεταξύ τους παιχνίδι στη Γερμανία.

Για τον 8ο όμιλο η Μπαρτσελόνα πέρασε μεν δύσκολα απ' την έδρα της Πόρτο με 1-0, πήρε δε αέρα πρόκρισης αφήνοντας πίσω της τους Δράκους, τη Σαχτάρ και την Αντβέρπ. Οι Ουκρανοί έκαναν επική ανατροπή σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Champions League. Μολονότι η πρωταθλήτρια Βελγίου προηγήθηκε με 2-0, η Σαχτάρ βρήκε τον τρόπο για να πετύχει τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη με 2-3.

Στον 7ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι ζορίστηκε στην έδρα της Λειψίας αλλά χάρη στο γκολ του Άλβαρες στο 84' και του Ντοκού στις καθυστερήσεις πέρασε νικηφόρα (1-3) και δείχνει να αγκαλιάζει από νωρίς την πρόκριση. Το άλλο ματς του ομίλου μπορεί να μην είχε εμπορικούς αντιπάλους αλλά είχε σασπένς και αγωνία μέχρι το τελευταίαο λεπτό. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο σκορ, η Γιουνγκ Μπόις πέτυχε το 1-2 αλλά ο Μπουκαρί στο 88' διαμόρφωσε το 2-2.

Τέλος για τον 5ο όμιλο η Λάτσιο νίκησε (2-1) με ανατροπή στην έδρα της Σέλτικ, ενώ και η Ατλέτικο μολονότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και με το σκορ στο 1-2 υπέρ της Φέγενορντ, το γύρισε και επικράτησε 3-2.

5ος όμιλος

Ατλέτικο Μαδρίτης - Φέγενορντ 3-2 (12', 47' Μοράτα, 45+4' Γκριεζμάν - 7' Ερμόσο αυτ., 34' Χάνκο)

Σέλτικ - Λάτσιο 1-2 (12' Φουρουχάσι - 29' Βεσίνο, 90+5' Πέντρο)

Ντόρτμουντ - Μίλαν 0-0

Νιούκαστλ - Παρί ΣΖ 4-1 (17' Αλμιρόν, 39' Μπερν, 50' Λόνγκσταφ, 90+1 Σαρ - 56' Λ. Ερναντέζ)

Βαθμολογία

Παρί 3 (3-4)

Νιούκαστλ 4 (4-1)

Μίλαν 2 (0-0)

Ντόρτμουντ 1 (0-2)

7ος όμιλος

Ερυθρός Αστέρας - Γιουνγκ Μπόις 2-2 (35' Εντιαγέ, 88' Μπουκαρί - 48' Ούγκρινιτς, 61' Ίτεν)

Λειψία - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (48' Οπέντα - 25' Φόντεν, 84' Άλβαρες, 90+2 Ντοκού)