Αθλητισμός|17.10.2023 00:17

Προκριματικά Euro: Πεντάρα η Πορτογαλία με ασταμάτητο Κριστιάνο, πιο κοντά στο Euro η Σλοβακία

Η 8η αγωνιστική των προκριματικών του Euro ολοκληρώθηκε κάτω απ' την πολύ βαριά «σκιά» της τρομοκρατικής επίθεσης στις Βρυξέλλες και της δολοφονίας τουλάχιστον δύο Σουηδών φιλάθλων στο κέντρο της πόλης πριν από την έναρξη του αγώνα Βέλγιο - Σουηδία που διεκόπη στο ημίχρονο.

Στο περιθώριο όσων τραγικών συνέβησαν στο Βέλγιο, η Πορτογαλία έκανε νέα επίδειξη δύναμης συντρίβοντας τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 5-0 στο Σεράγεβο (σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο) κι έκανε το «8 στα 8» στον 10ο όμιλο. Την ίδια ώρα, η Σλοβακία με το μεγάλο της «διπλό» στην έδρα του Λουξεμβούργου με 1-0 πραγματοποίησε άλμα πρόκρισης μέσω της δεύτερης θέσης, καθώς ξέφυγε με πέντε βαθμούς απ' τους αντιπάλους της, δύο αγωνιστικές πριν απ' το φινάλε των προκριματικών.

Η Ιρλανδία έκανε... περίπατο κόντρα στο Γιβραλτάρ, επικρατώντας με 4-0 στον όμιλο της Ελλάδας, ενώ με το ίδιο σκορ (4-0) συνέτριψε και η Ισλανδία το Λιχτενστάιν, στο ματς που έγραψε Ιστορία ο Σίγκουρτσον, καθώς με τα δύο γκολ που σημείωσε έγινε πρώτος σκόρερ στο αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα, ξεπερνώντας τον Γκούντγιονσεν.

Αποτελέσματα, σκόρερ, βαθμολογίες

2ος όμιλος

• Γιβραλτάρ - Ιρλανδία 0-4 (8΄ Φέργκιουσον, 28΄ Τζόνστον, 60΄ Ντόχερτι, 80' Ρόμπινσον)
  • Ελλάδα - Ολλανδία 0-1 (90΄+3΄ πέν. Φαν Ντάικ)

6ος όμιλος

• Αζερμπαϊτζάν-Αυστρία 0-1 (48΄ πέν. Σάμπιτζερ)
  • Βέλγιο-Σουηδία Διακόπηκε στο ημίχρονο (31΄ πέν. Λουκάκου - 15΄ Γκιόκερες)

10ος όμιλος

• Ισλανδία-Λιχτενστάιν 4-0 (22΄ πέν., 49΄ Σίγκουρντσον, 45΄ Φινμπόγκασον, 63΄ Χάραλντσον)
  • Λουξεμβούργο-Σλοβακία 0-1 (77΄ Ντουρίς)
  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Πορτογαλία 0-5 (5΄, 22΄ Κριστιάνο Ρονάλντο, 25΄ Μπρούνο Φερνάντες, 32΄ Κανσέλο, 43΄ Ζοάο Φέλιξ)