Αθλητισμός|15.11.2023 23:30

Μήτογλου και Σλούκας υπέγραψαν τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ζαλγκίρις σε ματς-θρίλερ στο ΟΑΚΑ

Σε ματς ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέριες ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα κι έμεινε όρθιος κυρίως χάρη στην άμυνά του επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 73-71 στο «καυτό» ΟΑΚΑ παρουσία 15.000 θεατών.

Το παιχνίδι είχε αγωνία μέχρι τέλους αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στη σκληρή Ζαλγκίρις. Οι Πράσινοι δεν είχαν επιθετική συνέπεια σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, ήταν άστοχοι στις βολές, αλλά δεν έχασαν λεπτό την αμυντική τους προσήλωση, ενώ στα κρίσιμα σημεία ήταν αποτελεσματικοί. Οι γηπεδούχοι είχαν... μέταλλο στην τελική ευθεία, έβγαλαν μεγάλες άμυνες και ανέβηκαν στο 4-4 της βαθμολογίας της Euroleague. Αντιθέτως, η «μαχητική» ομάδα του Κάζις Μακσβίτις υποχώρησε στο 3-5.

Ο Ντίνος Μήτολου ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των νικητών, βάζοντας 19 πόντους με 3/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Παράλληλα, ήταν και ο πρώτος ριμπάουντερ του Τριφυλλιού (6ρ.). Ωστόσο, μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Κώστας Σλούκας, που έδωσε πολύτιμο σκορ στην τελική ευθεία (16 πόντοι, 3 ασίστ). «Αφανής ήρωας» για ακόμα μία φορά ο Τζέριαν Γκραντ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Από την άλλη πλευρά, οι Λιθουανοί είχαν +9 ριμπάουντ, αλλά μέτρησαν 23 λάθη, εκ των οποίων δύο έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις ήταν ο Ρόλαντ Σμιτς (15π.), με τον Κίναν Έβανς να «εξουδετερώνεται» από την άμυνα των γηπεδούχων (6π. με 2/5 σουτ και 5 λάθη ο Αμερικανός).

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (1), Γκραντ 10 (1), Ναν, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 19 (4), Μαντζούκας 2.

Ζαλγκίρις: Έβανς 6, Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8, Σμιτς 15 (4), Μπιρούτις 9, Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2), Μπουτκέβιτσους 10 (1), Ουλάνοβας 2.