Αθλητισμός|24.03.2019 01:54

Το video check ήταν ο... νικητής στο σούπερ ντέρμπι Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

Κώστας Ασημακόπουλος

O Oλυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Volley League. Η αναμέτρηση πέρασε στην ιστορία ως ο πρώτος αγώνας ομαδικού αθλήματος που έγινε με το σύστημα video check, το αντίστοιχο VAR του ποδοσφαίρου.

Μάλιστα η «επέμβαση» του video check χρειάστηκε πέντε φορές δίνοντας εντυπωσιακά αποτελέσματα ακόμα και σε δύο πολύ δύσκολες φάσεις με «μπλοκ άουτ» στα ακροδάκτυλα των κεντρικών που είναι και οι πιο δύσκολες περιπτώσεις. Επίσης αποσαφηνίστηκε και η φάση του αγώνα που δεν ήταν άλλη από την υπέρβαση του πασαδόρου του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ στο φινάλε του 3ου σετ.

Έκλεισε την ψαλίδα ο ΠΑΟΚ

Αγωνιστικά αποδείχτηκε πως ο ΠΑΟΚ έχει κλείσει την ψαλίδα από τον Ολυμπιακό και το φινάλε του πρωταθλήματος αλλά και ο ημιτελικός του κυπέλλου αναμένεται να είναι συναρπαστικοί. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 χάρις τους Μουαγκουτούτια, Κλαπβάικ, ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Σμιτ, Αλεξίεφ και όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ. Ο δικέφαλος παρότι έχανε 10-8 προηγήθηκε 12-7 αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός με δύο σερί 3-0 κατάφερε να κάνει ανατροπή και να πάρει το σετ 27-25 με υπέρβαση του πασαδόρου του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ. Η φάση φάνηκε ξεκάθαρα και στις 12 κάμερες υψηλής ευκρίνειας του video check. Παρόλα αυτά η ένταση δεν έλειψε όταν οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν μπουγάτσες στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός από τη στιγμή που έκανε το 2-1 σετ εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, το ενδιαφέρον ατόνησε και ο Ολυμπιακός πήρε και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 27-25, 25-15) σε 110΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Σμαραγδής 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3), Σμιτ 23 (17/27, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1/3), Αλεξίεφ 15 (15/23, 29%υπ., 16%αρ.), Ραουβέρντινκ 14 (12/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 26%υπ., 21%αρ.) / Στεφάνο (λ. - 67%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1), Παπαλεξίου 1 (1/1).

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (10/15επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/21, 3 άσσοι, 46%υπ., 29%αρ.), Φιλίποβ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9, 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/10, 46%υπ., 31%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 5 (5/9, 45%υπ, 27%αρ.), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Μπούτος.

Σε περιπέτειες η ΑΕΚ

Στο Μετς η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ κι έτσι η Ενωση μπήκε σε περιπέτειες για την παραμονή της καθώς κινδυνεύει να μείνει εκτός 8αδας και να πέσει στα πλέι άουτ κόντρα στην Κομοτηνή για τη μάχη της παραμονής.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 19-25, 17-25, 23-25) σε 107΄.

ΑΕΚ (Ακης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Νίκη Φοίνικα και χωρίς Εβάντρο

Στην Κομοτηνή ο Φοίνικας Σύρου χωρίς τον Βραζιλιάνο Εβάντρο που ήταν τιμωρημένος νίκησε με 3-1 σετ την ομάδα της Ροδόπης και πέρασε πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 17-25, 17-25, 16-25) σε 90΄.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 7 (7/17επ., 57%υπ., 50%αρ.), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φερέλ 7 (6/16, 1 μπλοκ), Μπουφίδης 4 (2/5, 2 άσσοι), Σεβτσόβ 17 (15/33, 2 άσσοι, 67%υπ.), Αν.Δαλακούρας 9 (7/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 68%υπ., 48%αρ.), Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Δαλδαβερέμης, Μπανιώτης.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (4/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λέσκοφ 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (3/6, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 11 (10/18, 1 άσσος, 45%υπ., 18%αρ.), Παπαδόπουλος 10 (5/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 41%αρ.), Μήλης 23 (21/26, 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 60%υπ., 45%αρ.), Φωτιάδης, Κιόσης.

Η 21η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα 25 Μαρτίου με τους αγώνες 16.00: Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης και 17.30: Ηρακλής - Παμβοχαϊκός.