Αθλητισμός|17.01.2024 23:59

Ο Παναθηναϊκός λύγισε τον Ολυμπιακό στα πέναλτι σε απίστευτο θρίλερ και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Έπειτα από ένα απίστευτο θρίλερ που κράτησε τρεις ώρες ο Παναθηναϊκός λύγισε τον Ολυμπιακό στα πέναλτι με 7-6 και πήρε μια μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν δίχως γκολ (0-0) και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί έπειτα από 16 εκτελέσεις οι Πράσινοι είχαν για ήρωα τον Λοντίγκιν, ενώ οι Ερυθρόλευκοι είχαν για μοιραίο τον Καμαρά, ο οποίος σούταρε άουτ στο τελευταίο πέναλτι.

Ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα με την αγωνία να κορυφώνεται όσο περνούσε ο χρόνος. Το ματς άρχισε στις 21.00 και ολοκληρώθηκε λίγο πριν από τα μεσάνυχτα με τους Πράσινους του Φατίχ Τερίμ να πανηγυρίζουν μια μεγάλη πρόκριση στο Γ. Καραϊσκάκης επί του αιώνιου αντιπάλου.

Πέραν του γοήτρου άλλωστε, αλλά και της ουσίας καθώς το διακύβευμα είναι ένας τίτλος, το εν λόγω ματς έχει και ιστορική σημασία καθώς είναι η δεύτερη φορά που οι δυο ομάδες κοντράρονται στα πέναλτι και είναι η δεύτερη φορά που το Τριφύλλι επικρατεί. Είχε ξανασυμβεί στον τελικό του 1988 στο ΟΑΚΑ...

H εξέλιξη του ντέρμπι

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε απ' τον Παναθηναϊκό καθώς ο Σπόραρ στο 13' έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια. Η συνέχεια του ημιχρόνου είχε... φλυαρία και απ' τις δυο πλευρές και ουδεμία αξιόλογη φάση. Κι όταν αυτό συνέβη στο 39' ο Βέρμπιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Στο 42' και πάλι ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ αλλά το σουτ του Μαντσίνι από πλεονεκτική θέση ήταν άστοχο. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο, που ήταν κάκιστο από πλευράς θεάματος, ολοκληρώθηκε δίχως γκολ. Άλλωστε οι δυο ομάδες όλες κι όλες κατέγραψαν τρεις τελικές προσπάθειες!

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έγινε απειλητικός για πρώτη φορά στο 48' με τον Ντόη να κυριαρχεί στον αέρα, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Λοντίγκιν. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο σ' αυτό το διάστημα σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που δεν είχε καθαρό μυαλό και δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 59' με τον Φορτούνη να σουτάρει με δύναμη μέσα απ' την περιοχή. Ο Λοντίγκιν όμως ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σωτήρια. Οι Πειραιώτες είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 65' με τον Μασούρα, ο οποίος έπιασε ένα ωραίο σουτ όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω απ' το τέρμα.

Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να φρεσκάρουν τις ενδεκάδες τους με αλλαγές στη διάρκεια του β' ημιχρόνου. Και οι κινήσεις του Τερίμ φάνηκε να βοηθούν περισσότερο το Τριφύλλι που πήρε την κατοχή της μπάλας. Αυτό έδωσε τον χώρο στον Ολυμπιακό για να απειλήσει στην κόντρα επίθεση στο 75'. Ο Μασούρας κινήθηκε γρήγορα, έκανε απειλητικό γύρισμα προς τον Ναβάρο αλλά ο Λοντίγκιν με υπερένταση απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ πάνω στη φάση τραυματίστηκε σε σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη.

Στο 81' ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού για να αγγίξει το γκολ. Και το έκανε με μια κλασική ευκαιρία. Ο Κώτσιρας με ένα καταπληκτικό τακουνάκι, έβγαλε μόνο τον Σπόραρ απέναντι στον Πασχαλάκη, ο οποίος και πάλι αντέδρασε εξαιρετικά στερώντας το γκολ απ' τον Σλοβένο για δεύτερη φορά.

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι και την πρόκριση στο 98', όμως ο Πασχαλάκης ήταν ξανά εκεί αποκρούοντας βολέ του αμαρκάριστου Βέρμπιτς μέσα απ' την περιοχή. Η κανονική διάρκεια του ντέρμπι έληξε δίχως γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 99' ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ καθώς έπειτα από σέντρα του Ποντένσε ο Γιόβετιτς απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν. Οι Ερυθρόλευκοι άγγιξαν το γκολ και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης (105') αρχικά με τον Ορτέγκα και λίγο μετά με τον Ποντένσε.

Στο β' ημίχρονο της παράτασης ο Ολυμπιακός είχε κατοχή, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα αλλά δεν απείλησε τους Πράσινους που λόγω προβλημάτων τραυματισμού έκαναν τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές στην παράταση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Τούρκος στόπερ Σαμέτ Ακαϊντίν στο ντεμπούτο του με το Τριφύλλι να παίξει σε θέση σέντερ φορ, ελλείψει άλλου επιθετικού! Το τελευταίο 15λεπτο του αγώνα δεν είχε γκολ και οι διαφορές λύθηκαν στα πέναλτι.