Αθλητισμός|13.02.2024 19:09

Φανταστικός ο Απόστολος Χρήστου! Τρίτος στον κόσμο στα 100μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου ήταν καταπληκτικός στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Ντόχα και ανέβηκε στο βάθρο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κάνοντας μια τρομερή κούρσα τερμάτισε τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο!

Εξαιρετικός ήταν και ο έτερος Έλληνας του τελικού, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, ο οποίος ακολούθησε τον Χρήστου και τερμάτισε στην τέταρτη θέση, μόλις δύο εκατοστά πίσω απ' τον φίλο και συναθλητή του. Ο Χρήστου έκανε χρόνο 53.36, ενώ ο Μακρυγιάννης έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 53.38.

Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο της Ελλάδας σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου μετά το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη το 2005 και το ασημένιο του Κριστιάν Γκολομέεφ το 2019. Παράλληλα, ο Χρήστου, ο οποίος κατέκτησε για πρώτη φορά μετάλλιο σε Παγκόσμιο, έφτασε τα επτά συνολικά σε μεγάλες διοργανώσεις.