Αθλητισμός|30.03.2024 09:35

ΠΑΟΚ: 3 χρυσά μετάλλια στο 1ο στρατιωτικό πρωτάθλημα στίβου παρα-αθλητών για την Τάνια Κεραμιδά

Έλβη Μιχαηλίδου

Η έφορος στίβου του ΠΑΟΚ κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια στο 1ο Παγκόσμιο Στρατιωτικό πρωτάθλημα παρα-αθλητών που διεξήχθη στην πόλη Ιεσόλο της Ιταλίας.

Η Λοχίας Τάνια Κεραμιδά ήταν πρώτη στο ακόντιο, στο δίσκο και στη σφαίρα, ενώ 1 χρυσό και 2 ασημένια κέρδισε και ο Ανθυπαστυνόμος της ΕΛΑΣ Φώτης Ντιμέρης.

Η Κεραμιδά τώρα στρέφει την προσοχή της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει το Μάιο στην Ιαπωνία ενώ μεγάλος της στόχος είναι το εισιτήριο για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στο Παρίσι το καλοκαίρι.

Ποια είναι η Τάνια Κεραμιδά

Ασχολείται με τον στίβο από μικρή ηλικία και υπήρξε πρωταθλήτρια στα σπριντ πριν η μυασθένεια Gravis εμφανιστεί στη ζωή της. Δεν τα παράτησε και συνέχισε τη μεγάλη της αγάπη περνώντας στις κατηγορίες των αθλητών με αναπηρία, κερδίζοντας αμέσως πολλά μετάλλια, διακρίσεις και πανελλήνια ρεκόρ ενώ κατέχει και το ρεκόρ Ευρώπης στο ακόντιο στην κατηγορία F57. Παράλληλα είναι η «ψυχή»  του τμήματος στίβου του ΠΑΟΚ δίνοντας καθημερινά το παράδειγμα ότι δεν πρέπει ποτέ να τα παρατάμε.