Αθλητισμός|15.04.2019 01:25

Ligue 1: Ιστορικό κάζο και συντριβή της Παρί Σεν Ζερμέν (vid)

Ενας βαθμός αρκούσε στην Παρί Σεν Ζερμέν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Γαλλία. Αντ' αυτού, οι Παριζιάνοι υπέστησαν ένα ιστορικό κάζο και μια άνευ προηγουμένου συντριβή που θα κάνουν καιρό να ξεχάσουν.

Η νεανική ομάδα της Λιλ, που δεν διεκδικεί τον τίτλο αλλά βρίσκεται στη δεύτερη θέση, έδωσε ένα μάθημα στις βεντέτες της Παρί επικρατώντας με το εκκωφαντικό και άκρως ντροπιαστικό 5-1 για έναν σύλλογο το ρόστερ του οποίου κοστίζει κοντά στο ένα δισ. ευρώ! Πρόκειται για τη μεγαλύτερη ήττα που έχει υποστεί η Παρί τα τελευταία 19 χρόνια εντός συνόρων καθώς κάτι ανάλογο στο πρωτάθλημα είχε να συμβεί από τις 2 Δεκεμβρίου του 2000 όταν είχε ηττηθεί 5-1 από την Σεντάν.

Η Λιλ προηγήθηκε μόλις στο 7' με αυτογκόλ του Μενιέ αλλά ο Μπερνάτ ισοφάρισε στο 11'. Το ημίχρονο έληξε 1-1 αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν πράματα και θάματα πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους: Πεπε (51’), Μπαμπά (65’), Γκάμπριελ (71’) και Φόντε (84’).