Αθλητισμός|23.04.2019 23:08

Έπεσε σε... ξέρα ο Ολυμπιακός στη Σύρο και γνώρισε βαριά ήττα 3-0

Κώστας Ασημακόπουλος

Οι φανέλες και το βαρύ όνομα δεν ήταν αρκετά στον Ολυμπιακό για να του δώσουν και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος Ο Φοίνικας Σύρου τον υποχρέωσε σε βαριά με 3-0 στην Ερμούπολη και έβαλε νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα καθώς μείωσε σε 1-2 τις νίκες.

Ο Ολυμπιακός χωρίς τους τραυματίες Αλεξίεφ, Κουμεντάκη  μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στον τελικό και παραμένει στη Σύρο για την τέταρτη αναμέτρηση που θα γίνει τη Μεγάλη Πέμπτη (17.00, ΕΡΤ Sports).

Μεγάλη απουσία είχε και ο Φοίνικας. Ο Φινλανδός Σαμούλι Καϊσλασάλο είναι τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Νίκος Μήλης που μάλιστα μαζί με τον κεντρικό Θεόδωρο Βουλκίδη και τον Βραζιλιάνο Εβάντρο έκαναν φοβερή εμφάνιση.

Αυτή είναι η δεύτερη σε έκταση νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού και μόλις η δεύτερη σε 36 αγώνες πρωταθλήματος των δύο ομάδων που ο Φοίνικας κερδίζει με 3-0 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Ολυμπιακός με τον Ραουβέρντινκ έφτασε στο 24-22 και ήταν έτοιμος για το 1-0 αλλά λογάριαζε χωρίς τον Εβάντρο που με δύο δύσκολες επιθέσεις ισοφάρισε. Ο Βουλκίδης στο σερβίς διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με νέα επίθεση του Εβάντρο αλλά και άσσο του Βουλκίδη έγινε το 26-24 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας πίστεψε στη νίκη και με τον Παπαδόπουλο σε μεγάλα κέφια έκανε το 25-20, ενώ μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου στο 21-21 ο Εβάντρο με δύο επιθέσεις και δύο άσσους τελείωσε τον αγώνα μέσα σε αποθέωση.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) σε 82΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.