Αθλητισμός|17.05.2019 01:07

Μαρία Σάκκαρη: Απέκλεισε την Κβίτοβα που εγκατέλειψε και πέρασε στους «8»

Κώστας Ασημακόπουλος

Λίγα λεπτά μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά το ελληνικό τένις πανηγύρισε άλλη μία μεγάλη πρόκριση στους «8» του Μάστερς 1000 της Ρώμης.

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στα προημιτελικά σε βάρος της Τσέχας Κβίτοβα η οποία εγκατέλειψε ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν μπροστά με 4-0 γκέιμ στο 3ο και καθοριστικό σετ. Το 1ο σετ το είχε πάρει η Σάκκαρη 7-5 και το 2ο η Κβίτοβα με 7-5.

Παρότι η πρόκριση ήρθε με εγκατάλειψη της σπουδαίας Τσέχας η πρόκριση της Σάκκαρη είναι πέρα για πέρα δίκαιη.

T

Η Τσέχα μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς της αιφνιδίασε την Κβίτοβα κάνοντας μπρέικ από το 2ο μόλις γκέιμ του 1ου σετ. Μετά από πολλές μάχη και τη Σάκκαρη να σπάει 7 φορές το αβαντάζ της για το 2-0, η Τσέχα τενίστρια τελικά τα κατάφερε.

T

Μάλιστα η Κβίτοβα έκανε το 3-0 και από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση της Σάκκαρη. Μείωσε εύκολα σε 3-1 και στο 5ο γκέιμ με 40-15 έκανε μπρέικ για το 3-2. Εχοντας το σερβίς στο 6ο γκέιμ η Σάκκαρη ισοφάρισε 3-3.

T

Η Τσέχα είχε προβάδισμα με 4-3 και 5-4 αλλά και τις δύο φορές η Ελληνίδα την ισοφάρισε σε 4-4 και 5-5. Το καθοριστικό ήταν το 11ο γκέιμ όπου από το 0-15 η Σάκκαρη πήρε τρεις σερί πόντους για το μπρέικ με 40-15 και το 6-5. Με 40-0 πήρε και το 12ο γκέιμ κάνοντας το 7-5 και το 1-0 σετ με 7 σερί πόντους.

T

Η απάντηση της Κβίτοβα

Στο 2ο σετ η Τσέχα δικαιολόγησε την θέση της και την αξία της με την δύσκολη επικράτησε επί της Σάκκαρη. Κάνοντας μπρέικ στο 4ο γκέιμ προηγήθηκε με 3-1, η Σάκκαρη απάντησε με δικό της μπρέικ μειώνοντας σε 3-2 και στη συνέχεια ισοφάρισε 3-3 με το πλεονέκτημα στο σερβίς.

Η Κβίτοβα πήρε δύο φορές προβάδισμα με 4-3 και 5-4 αλλά ισάριθμες φορές η Σάκκαρη ισοφάρισε. Στο 11ο γκέιμ η Κβίτοβα έχοντας το σερβίς έκανε 40-0 για το 6-5 και στο 12ο γκέιμ η Τσέχα με 40-30 έκανε το 7-5 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ιδανικό ξεκίνημα στο 3ο σετ

Η Σάκκαρη έκανε το απόλυτο ξεκίνημα στο 3ο σετ κάνοντας δύο μπρέικ με 40-0 που της έδωσαν και το σημαντικό προβάδισμα με 3-0. Στο 4ο γκέιμ έχοντας πλεονέκτημα στο σερβίς έκανε το 4-0 και εκεί ο αγώνας διακόπηκε καθώς η Τσέχα δήλωσε τραυματισμό.

Με την έκπληξη Μλαντένοβιτς στα προηγμιτελικά

Στα προημιτελικά η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Γαλλίδα Κριστίνα Μλαντένοβιτς (Νο 63) που νωρίτερα μέσα στην ημέρα έκανε δύο μεγάλες εκπλήξεις.

T

Αρχικά νίκησε τη Μπελίντα Μπένσιτς (Νο 15) με 6-2, 2-6, 6-1 και στη συνέχεια απέκλεισε την Αυστραλή Άσλεϊ Μπάρτ (Νο 9) και μάλιστα με 6-2, 6-3.

Είναι η 5η διαδοχική νίκη της στη Ρώμη και η 10η νίκη της στους τελευταίους 11 αγώνες. Εντός του 2019 ήταν η πρώτη νίκη της επί παίκτριας που είναι στο Τοπ-5 και 4η νίκη της απέναντι σε Top 20 παίκτρια, μετά από αυτή που πέτυχε επί της Κίκι Μπέρτενς και της Ελίς Μέρτενς στο Ραμπάτ του Μαρόκο αλλά και νωρίτερα σήμερα επί της Εσθονής Ανέτ Κονταβέιτ (No 16) με 6-3, 6-2 .