Αθλητισμός|01.08.2019 00:43

Μπάσκετ: Απίθανη πρόκριση στην 8άδα από την Εφήβων με 26-2 σερί στο φινάλε!

Το σπάνιο χάρισμα του ελληνικού μπάσκετ στις ανατροπές εμφανίστηκε και στον Βόλο. Με σερί 26-2 (!) στο τελευταίο 8λεπτο η Εθνική Εφήβων μπήκε στην οκτάδα του Eurobasket U18 αποκλείοντας την Φινλανδία (68-55). Στο δρόμο της θα βρεθεί η Λιθουανία.

Αυτή η νίκη είχε... ελληνική ψυχή! Η Εθνική Εφήβων έφερε τα πάνω-κάτω σε ένα δεκάλεπτο. Τι κι αν για 30 λεπτά τα βρήκε σκούρα και έδειχνε πως δεν είχε λύσεις στην επίθεση; Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, έπειτα από ένα συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε σε σπουδαία πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά.

Η «γαλανόλευκη» έκανε κατάθεση ψυχής στα τελευταία λεπτά απέναντι στην Φινλανδία παίζοντας άμυνα υψηλού επιπέδου. Και όταν χρειάστηκε μεγάλα σουτ τα βρήκε από Νικολαϊδη (20π) και Ρογκαβόπουλο (16π, 8ρ), φτάνοντας σε μια σπουδαία ανατροπή και παράλληλα πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί όπου την περιμένει η Λιθουανία (01/08, 21:15).

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολαΐδης 20 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.

Πηγή: sdna.gr