Αθλητισμός|11.09.2019 18:01

Η Αυστραλία «καθάρισε» την Τσεχία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ

Η Αυστραλία επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του φαβορί στον 4ο και τελευταίο αγώνα για τη φάση των «8» απέναντι στην Τσεχία. Πήρε τη νίκη με σκορ 82-70 και ταυτόχρονα το εισιτήριο της πρόκρισης για την 4άδα. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Ισπανία...

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (33-30), με τον καταπληκτικό Πάτι Μιλς να πραγματοποιεί μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση (16π. με 4/5 τρίποντα στο 20λεπτο) και τους Τσέχους να παρακολουθούν από κοντά το σκορ, χάρη στη σοβαρότητα που έδειχναν στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για την Τσεχία, καθώς η Αυστραλία ανέβασε το επίπεδο της έντασης στην άμυνα και οδήγησε σε πολλά λάθη (είχαν συνολικά 16) τους παίκτες του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ.

Οι «Boomers» προηγήθηκαν στα μέσα της 3ης περιόδου με 60-44, βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη. Η Τσεχία στις αρχές της 4ης περιόδου μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους, όμως δεν είχε τις δυνάμεις για να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή. Η Αυστραλία τελείωσε το ματς με 41 ριμπάουντ και 21 ασίστ (!), έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μίλς με 24 πόντους (6/9 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Γκούλντινγκ 14 (4), Μιλς 24 (6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγκουτ 10, Ίνγκλις 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντελαβεντόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κέι 4 (7 ριμπάουντ), Μπέινς 6, Λαντέιλ 7, Κρικ 2.

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνσμπουργκ): Αούντα 21 (3), Βιοράλ, Πούμπρλα 10, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 13 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 13 ασίτ), Σιλμπ 5 (1), Μπάλβιν (5 ριμπάουντ), Πέτερκα 7 (1), Μπόχατσικ 8, Κριζ 4.