Αθλητισμός|06.10.2019 16:08

Live streaming Παγκόσμιο στίβου - Το πρόγραμμα της τελευταίας μέρας

Με εφτά τελικούς πέφτει την Κυριακή (6/10) η αυλαία στο 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στην Ντόχα του Κατάρ. Το μενού αρχίζει με τους ημιτελικούς στα 100μ. εμπόδια γυναικών κι από εκεί και πέρα υπάρχουν μόνο τελικοί.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τον τελικό του μήκους γυναικών, τα 1.500 μ. ανδρών, τον ακοντισμό των ανδρών, τα 10.000 μ. ανδρών, τα 100 εμπόδια γυναικών και τις δύο σκυταλοδρομίες 4x400 ανδρών και γυναικών.

Παρακολουθήστε εδώ μέσω live streaming από την ΕΡΤ το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου.

20:50: 100μ. εμπόδια Τελικός (Γ)

21:15: 4Χ400μ. σκυταλοδρομία Τελικός (Γ)

21:30: 4Χ400μ. σκυταλοδρομία Τελικός (Α)

Η σκληρή μάχη Ντεσίσα στο μαραθώνιο

Ωστόσο, η χθεσινή ημέρα έκλεισε με τον μαραθώνιο ανδρών, ο οποίος εξελίχθηκε σε υπόθεση δύο σπουδαίων αθλητών από την Αιθιοπία που έκαναν το 1-2. Προηγήθηκε μία πολύ μεγάλη μάχη μεταξύ πέντε αθλητών που τερμάτισαν με μικρή διαφορά. Ο Λελίσα Ντεσίσα έκανε μεγάλη επίθεση στα τελευταία μέτρα και απέκτησε μικρή διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2:10:40. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Μοσινέτ Γκέρεμιου μόλις 4 δεύτερα πίσω του (2:10:44). Ο Κενυάτης Άμος Κιπρούτο με 2:10:51 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ την τετράδα συμπλήρωσε ο Βρετανός Κάλουμ Χόκινς με 2:10:57. Την 5αδα συμπλήρωσε ο Στέφαν Μοκόκα από τη Νότιο Αφρική με χρόνο 2:11:09.

Εγραψε ιστορία η Χασάν με δύο χρυσά

Στο χθεσινό πρόγραμμα είχαμε τέσσερις τελικούς και μία μεγάλη κούρσα στον τελικό των 1.500 μέτρων γυναικών. Η Σιφάν Χασάν από την Αιθιοπία που τρέχει με τα χρώματα της Ολλανδίας έκανε φανταστική κούρσα και στα 1.500 μ. Αν και το αγώνισμα της είναι τα 10.000μ. αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 1.500μ. με 3.51.94 και έγραψε ιστορία καθώς βελτίωσε το ρεκόρ Ευρώπης, το οποίο ήταν 3.52.47 και ανήκε στην Τατιάνα Καζάνκινα από τις 13 Αυγούστου του 1980. Ηταν το αρχαιότερο ρεκόρ Ευρώπης στις γυναίκες, συνέτριψε το ρεκόρ διοργάνωσης και φυσικά έγινε η πρώτη ποτέ στην ιστορία της διοργάνωσης που κάνει το ναμπλ σε 1.500 μ. και 10.000 μέτρα.

Η νικήτρια του 2018 Φέιθ Κιπιέγκον από την Κένυα τερμάτισε σε 3.54.22 και βελτίωσε το εθνικό ρεκόρ, ενώ η Γκουντάφ Τσεγκάι από την Αιθιοπία έκανε 3.54.38 και ατομικό ρεκόρ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Βρετανίδα Λάουρα Μιούιρ έμεινε τελικά στην 5η θέση με 3.55.76, αφού η Αμερικανίδα Σέμπι Χούλιμαν την προσπέρασε στην τελική ευθεία και τερμάτισε σε 3.54.99 με εθνικό ρεκόρ.

Απογειώθηκε η Ρόχας, αγγίζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ

Η κυριαρχία της Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα συνεχίστηκε και στην Ντόχα με μια εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του τριπλούν. Η 24χρονη παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017 επιβεβαίωσε την υπεροχή της και με άλμα στα 15,37 μ. (-0,6) έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Η Σανιέκα Ρίκετς από τη Τζαμάικα στα 27 της χρόνια κατάφερε να κρεμάσει στο στήθος της το πρώτο της μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση μετά τις συμμετοχές σε τελικούς, με άλμα στα 14,92 μ..

Η σπουδαία Κολομβιανή Κατερίν Ιμπαργκουέν παρά το γεγονός ότι προερχόταν από προβλήματα και μέτριες εμφανίσεις βρήκε την ψυχική δύναμη και μαζί το άλμα στα 14,73 μ., που της χάρισε το πέμπτο της μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης, από το 2011 μέχρι σήμερα.

Η επιστροφή του Κόβατς

Στην έκτη βολή κρίθηκαν τα μετάλλια στον τελικό της σφαιροβολίας με τον Αμερικανό Τζόε Κόβατς να επιστρέφει στην κορυφή του κόσμου, τέσσερα χρόνια από τη νίκη του στο Πεκίνο. Ο 29χρονος αθλητής στην έκτη του βολή κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και από την τέταρτη θέση να ανέβει στην πρώτη με το εντυπωσιακό 22.91 μέτρα. Ο νικητής του Λονδίνου Τόμας Γουόλς μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν πρώτος με 22,90 μέτρα.

Ο Αυστραλός δεν κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει ούτε το ασημένιο μετάλλιο, αφού λίγο πριν κάνει εκείνος την έκτη του βολή, ο Ράιαν Κρούσερ πέτυχε κι εκείνος 22,90 μέτρα. Ο Αμερικανός κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο καθώς είχε δεύτερη καλύτερη βολή - ο Αυστραλός είχε μόνο μία έγκυρη βολή. Ο αγώνας ανατρεπτικός και εντυπωσιακός με τον Κόβατς να πετυχαίνει ρεκόρ διοργάνωσης και να κάνει τρία τα μετάλλια του σε Παγκόσμιο - ήταν δεύτερος στο Λονδίνο -, τον Κρούσερ να ξεπερνάει τον εαυτό του και τον Γουόλς να κάνει ρεκόρ ηπείρου.

Η Ομπίρι υπερασπίστηκε τον τίτλο της

Η Κένυα κέρδισε ένα ακόμη μετάλλιο στις αποστάσεις χάρη στην Χέλεν Όμπιρι, που τερμάτισε τα 5.000 μ. σε 14.26.72 υπερασπίστηκε τον τίτλο της και βελτίωσε το ρεκόρ διοργάνωσης. Η συμπατριώτισσα της Μάργκαρετ Τσελίμο Κιπκεμπόι ήταν δεύτερη με 14.27.49 και την 22χρονη Γερμανίδα Κονστάνζε Κλοστερχάλφεν να κατακτά το πρώτο σπουδαίο μετάλλιο της καριέρας της με 14.28.43.

Τα... άτια της Τζαμάικα

Η Τζαμάικα έφτασε στην κατάκτηση της νίκης στα 4Χ100 μ. των γυναικών έχοντας στην σύνθεση της ως τέταρτη αθλήτρια την χάλκινη νικήτρια στα 400 μέτρα. Οι Γουάιτ, Σμιθ, Φρέιζερ- Πράις και Τζάκσον διένυσαν την απόσταση σε 41.44 και βελτίωσαν την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Η Μ. Βρετανία ήταν ιδιαίτερα δυνατή και με 41.85 άφησε στην τρίτη θέση τις ΗΠΑ (42.10).

Χρυσό οι ΗΠΑ στα 4Χ100μ.

Η δυνατή τετράδα των Αμερικανών Κόλεμαν, Γκάτλιν, Ρότζερς και Λάιλς τερμάτισε σε 37.10 βελτίωσε το ρεκόρ της και την κορυφαία επίδοση στον κόσμο στα 4Χ100μ. Η Μ. Βρετανία πέτυχε σπουδαία διάκριση, αφού με 37.36 δεν κατέκτησε απλώς το ασημένιο μετάλλιο, αλλά πέτυχε και νέο ρεκόρ Ευρώπης. Η τριάδα έκλεισε με την Ιαπωνία που σημείωσε ρεκόρ Ασίας.