Αθλητισμός|11.10.2019 00:44

Προκριματικά Euro: Οι Ολλανδοί ξανάρχονται - Απίθανη ανατροπή με Β. Ιρλανδία

Η μεγάλη Ολλανδία δηλώνει και πάλι παρούσα στο ποδοσφαιρικό στερέωμα. Εκεί που η ταλαντούχα ομάδα του Ρόλαντ Κούμαν έδειχνε πεσμένη στο καναβάτσο από την εκπληκτική Βόρεια Ιρλανδία χάρη στο γκολ του Μαγκίνις στο 75' (0-1) για τα προκριματικά του Euro 2020, οι Οράνιε αφυπνίστηκαν και με εκπληκτική αντίδραση στο τελευταίο 15λεπτο του ματς, πέτυχαν τρία γκολ και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην τελική φάση, στην επιστροφή τους σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Αρχικά ο Ντεπάι ισοφάρισε στο 80', ο Ντε Γιονγκ «έγραψε» το 2-1 στο 91' και ξανά ο Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πλέον οι Ολλανδοί ισοβαθμούν στην κορυφή του 3ου ομίλου με τη Γερμανία και τη Βόρεια Ιρλανδία, που όμως έχει ένα ματς περισσότερο.

Για τον 9ο όμιλο η Κύπρος μολονότι βρέθηκε να χάνει από το Καζακστάν στο α' ημίχρονο, κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με δύο γκολ του Σωτηρίου και του Ιωάννου στο 73' και στο 84', αντιστοίχως, να φτάσει στη νίκη (2-1) που όμως δεν της επιτρέπει να ελπίζει. Κι αυτό διότι το Βέλγιο και η Ρωσία συνεχίζουν την εντυπωσιακή πορεία τους προς την τελική φάση του Euro 2020.

Το εντυπωσιακό Βέλγιο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ ισοπέδωσε τον Αγιο Μαρίνο με 9-0 (!) και σφράγισε το εισιτήριο για το Euro (η πρώτη ομάδα που το πετυχαίνει), ενώ η Ρωσία με τριπλό χτύπημα σε διάστημα 13 λεπτών (57', 60', 70') με τον Ντζιούμπα (δις) και τον Οζντόεφ «καθάρισε» τη Σκωτία με 4-0 (σκόραρε κι ο Γκολόβιν στο 84') και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρόκριση.

Η Κροατία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ουγγαρία και με τρία γκολ σε ένα ημίχρονο επικράτησε 3-0. Με αυτή τη νίκη, και σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) των έτερων ανταγωνιστριών για την πρόκριση Σλοβακίας και Ουαλίας στον 5ο όμιλο, οι Κροάτες έκαναν έναν καθοριστικό βήμα προς το Euro.

Το εισιτήριο για την τελική φάση αγγίζει και η Πολωνία μετά το επιβλητικό πέρασμά της από τη Λετονία (0-3) χάρη στο σόου του Λεβαντόβσκι, ο οποίος σκόραρε χατ τρικ. Αντιθέτως, για τη δεύτερη θέση γίνεται «σφαγή» μεταξύ της Αυστρίας που νίκησε 3-1 το Ισραήλ, και της Βόρειας Μακεδονίας με τη Σλοβακία ιδίως μετά την επικράτηση (2-1) της γείτονος χώρας επί των Σλοβάκων.

3ος όμιλος

Λευκορωσία - Εσθονία 0-0

Ολλανδία - Βόρεια Ιρλανδία 3-1 (80', 95'  Ντεπάι, 91' Ντε Γιονγκ  - 74' Μαγκίνις)