Αθλητισμός|25.10.2019 09:32

ΝΒΑ: Πρεμιέρα για τον σούπερ Αντετοκούνμπο - Διέλυσε τους Ρόκετς (vid)

Συγγνώμη, αλλά δεν συμφωνούμε, έλεγαν πέρυσι στο Χιούστον στο άκουσμα της ανάδειξης του Γιάννη Αντετοκούνμπο ως MVP της σεζόν, θεωρώντας ότι ο τίτλος έπρεπε να πάει στον δικό τους Τζέιμς Χάρντεν.

Ο Ελληνας άσος κατάπιε τους Ρόκετς κι εξαφάνισε τον Χάρντεν κλείνοντας στόματα κι αποδεικνύοντας γιατί ήταν αυτός ο κορυφαίος του πρωταθλήματος. Το Μιλγουόκι βρέθηκε ακόμα και στο -16 όμως με το τριπλ νταμπλ του Greek Freak ισοπέδωσε το Χιούστον. Ο Γιάννης δεν ολοκλήρωσε καν τον αγώνα, καθώς με το σκορ στο 95-101 και πέντε λεπτά για το τέλος, αποβλήθηκε με έξι φάουλ.

Ο Ουέστμπρουκ προσπάθησε να ανατρέψει μόνος του την κατάσταση για τους Ρόκετς, είχε 12 από τους πρώτους 13 πόντους του Χιούστον στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν ήταν αρκετός. Οι Μπακς παρά την απουσία του ηγέτη τους έδειξαν πυγμή και πρώτα με τον Μπρουκ Λόπεζ που έκανε το 109-115 στα 39 δευτερόλεπτα και λίγο αργότερα με τον Ιλιασόβα (111-117) στα 14’’ πριν το τέλος, πήραν μία τεράστια νίκη μέσα στο Χιούστον.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 30 πόντους (6/11β., 9/12διπ., 2/5τρ.), 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής, ο Μάθιους 14, ο Ιλιασόβα 13 ενώ οι Μίλντετον, Μπρουκ Λόπεζ και Μπλέντσο είχαν από 11 έκαστος.

Από το Χιούστον ο Ουέστμπρουκ είχε 24 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Χάρντεν 19 πόντους και 14 ασίστ, ο Τάκερ 17 πόντους και ο Καπέλα 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 66-50, 87-78, 111-117

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 17 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 8 (2), Καπέλα 13 (12 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 24 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρντεν 19 (2/13 σουτ, 14/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 λάθη), Σεφολόσα, Τσάντλερ 10, Ρίβερς 3, ΜάκΛεμορ 6 (2), Γκόρντον 11 (4/19 σουτ, 3 τρίποντα)

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 30 (9/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Μίντλετον 11 (4/16 σουτ, 3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 11 (1), Μπλέντσο 11 (2), Μάθιους 14 (2), Ιλιασόβα 13 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 2, Χιλ 8 (2), Μπράουν 2, Κόναγκτον 10 (2), Κόρβερ 5 (1)