Αθλητισμός|06.11.2019 08:04

Champions League: Πω πω μπάλα! Ματσάρες σε Λονδίνο και Ντόρτμουντ!

Παναγιώτης Γκαμπράνης

Τι ματς κι αυτά στο Λονδίνο και στο Ντόρτμουντ! Μόνο στο Champions League συμβαίνουν τέτοια παιχνίδια με ανατροπές που να σπάνε καρδιές και απίστευτο θέαμα! Στα έξι βραδινά παιχνίδια επιτεύχθηκαν 27 γκολ και συνολικά 29 γκολ σε οκτώ ματς σε ένα βράδυ, χωρίς να σκοράρει η Μπαρτσελόνα!

Στο Λονδίνο ο Άγιαξ έκανε τους φίλους της Τσέλσι να παραμιλούν! Στο ημίχρονο κέρδιζε 1-3 με δύο αυτογκόλ και είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχε τρία γκολ, ενώ είχε μόνο ένα σουτ στον στόχο! Οι Ολλανδοί έκαναν και το 1-4 στο 55', ενώ η Τσέλσι δέχτηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τέσσερα γκολ για πρώτη φορά μετά το 2009 και το 4-4 με τη Λίβερπουλ. Δεν το έβαλε όμως κάτω. Μέσα σε είκοσι λεπτά ισοφάρισε σε 4-4 με αντεπίθεση διαρκείας και αφού αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη στο 68' ο Μπλιντ και στο 69' ο Φέλτμαν! Το τελικό 4-4 μπλέκει την κατάσταση στην κορυφή όπου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία μετά τη νίκη και της Βαλένθια με 4-1 κόντρα στη Λιλ.

Στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο 0-2 από την Ίντερ και έβλεπε την πρόκριση να απομακρύνεται. Όμως μέσα σε 26 λεπτά έκανε την απόλυτη ανατροπή με δύο γκολ του Χακίμι κι ένα του Μπραντ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης.

Η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 τη Γκενκ και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Νάπολι πήρε κεφάλι στον 5ο όμιλο. Στο ματς των Ιταλών, ο Νορβηγός Χάαλαντ πέτυχε νέο ρεκόρ, καθώς έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία, που σκόραρε και στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια του στο Champions League (Ζε Κάρλος - Πόρτο, Ντελ Πιέρο - Γιουβέντους και Ντιέγκο Κόστα - Ατλέτικο Μαδρίτης, οι άλλοι τρεις)