Αθλητισμός|15.01.2020 09:46

Από άλλον πλανήτη ο Αντετοκούνμπο! Εγραψε 37 πόντους με τους Νικς (vid)

Ποιος είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και δεν τον φοβήθηκε. Ο Greek Freak ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ασταμάτητος πετυχαίνοντας 37 πόντους μόλις σε 21 λεπτά συμμετοχής και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε έναν... περίπατο επί των Νιου Γιορκ Νικς με 128-102. Ο Ελληνας σούπερ σταρ είχε «γράψει» ήδη 20 πόντους από το πρώτο ημίχρονο και σταμάτησε στους 37 πόντους παίζοντας σχεδόν στο μισό ματς καθώς προτιμήθηκε να πάρει ανάσες ενόψει των επόμενων αναμετρήσεων για το πρωτάθλημα του NBA.

Ουσιαστικά οι Μπακς τελείωσαν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, οπότε πήραν προβάδισμα 25 πόντων (65-40), ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στους 108 (!) πόντους προτού σταματήσουν τελικά στους 128. Για το Μιλγουόκι που έφτασε στο 36-6 (νίκες-ήττες) και βρίσκεται στην κορυφή ο Giannis είχε 37 πόντους με 10/12 βολές, 9/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο, ο Μίντλετον είχε 17 πόντους κι ο Ιλιασόβα 14 πόντους.  Από την Νέα Υόρκη (έχει 11-30) ο Ραντλ είχε 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Μπάρετ 22 πόντους κι ο Πόρτις 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-25, 65-40, 108-76, 128-102.

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 37 (12/17 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μίντλετον 17 (1), Λόπεζ 7 (1), Μπλέντσο 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλσον 4 (5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέντερ (7 ριμπάουντ), Χιλ 6 (1), Μπράουν 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1), Κόνατον 2, Κόρβερ 8 (2)

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον, Ραντλ 25 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Πέιτον 2 (5 ασίστ), Μπούλοκ 3 (0/8 σουτ), Μπάρετ 22 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόρτις 20 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νοξ 10 (2), Ρόμπινσον 7, Έλινγκτον 2, Άλεν 9 (6 ασίστ), Τρίερ 2, Ντότσον