Αθλητισμός|18.01.2020 20:38

Επικό ντεμπούντο Χάαλαντ: Μπήκε αλλαγή και πέτυχε χατ τρικ σε 23'!

Μόλις 23 λεπτά χρειάστηκε ο απίθανος Ερλινγκ Χάαλαντ για να πετύχει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπορούσια Ντόρτμουντ, την οποία οδήγησε σε επική ανατροπή (3-5) στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Ο εκπληκτικός Νορβηγός μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό κι ενώ η ομάδα του έχανε με 3-1! Κι ο αθεόφοβος μπήκε στο γήπεδο κι έκανε πράματα και θάματα.

Μόλις στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 3-2 και έδωσε ελπίδες στους Βεστφαλούς για ανατροπή. Κι η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή για τον 20χρονο σέντερ φορ, ο οποίος σκόραρε στο 70' και στο 79' (μεσολάβησε και το γκολ του Σάντσο στο 61') κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που έρχεται από τον πάγκο και «γράφει» χατ-τρικ στο ντεμπούτο του!

Στα υπόλοιπα ματς στην επανεκκίνηση της Bundesliga, το γκολ του Κώστα Σταφυλίδη δεν αρκούσε στη Χόφενχαϊμ που ηττήθηκε εντός έδρας από την Φρανκφούρτη με 1-2, ενώ σε ευρωπαϊκή τροχιά παραμένει η Φράιμπουργκ που έβγαλε ένα ακόμα διπλό στην έδρα της Μάιντς (1-2).