Αθλητισμός|27.01.2021 23:17

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 76-56: Δαιμονισμένη η Ενωση στο ΟΑΚΑ για την Basket League

Η ΑΕΚ ήταν παθιασμένη αν και λαβωμένη και κυριάρχησε στην επανάληψη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ για την Basket League που παίχτηκε εκ νέου λόγω λανθασμένης διαιτητικής απόφασης. Τούτη τη φορά ωστόσο η Ενωση δεν άφησε περιθώρια για να την αμφισβητήσει ο Δικέφαλος του Βορρά, επικράτησε άνετα με 76-56 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ άντεξε όλα κι όλα, δέκα λεπτά...

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο ΟΑΚΑ, «έπιασε» από τον λαιμό τον ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη της από την πρώτη περίοδο, όταν και επέτρεψε μόλις 6 πόντους με 1 εύστοχο σουτ δύο πόντων! Σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι οι «κιτρινόμαυροι» διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους με ευκολία, απέναντι στον ΠΑΟΚ που σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης, χάνοντας από νωρίς κάθε επαφή με το σκορ.

Κι όλα αυτά με τον Γιόνας Ματσιούλις να δίνει τον ρυθμό στην Ένωση, με 18 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Λάνγκφορντ (14π) και Λοτζέσκι (11π), με την ΑΕΚ να έχει πολυφωνία και να παίρνει πράγματα από κάθε παίκτη της. Την ίδια στιγμή από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε μόνο ο Κονατέ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Ματσιούλις 18 (6/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μωραΐτης 5 (0/6 τρίποντα), Λοτζέσκι 11 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 14 (3/10 σουτ, 8/8 βολές), Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9 (3/3 σουτ), Σλότερ 3 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8 (4/15 σουτ, 5 λάθη), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 4, Μπιτς 7 (1), Κονατέ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαβ 9 (0/2 σουτ, 9/10 βολές), Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 3 (1).