Αθλητισμός|13.02.2021 09:24

Αντετοκούνμπο: Επαιξε μόνος τους Τζαζ αλλά δεν ήταν αρκετός

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε σχεδόν μόνος του τους Γιούτα Τζαζ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μιλγουόκι Μπακς που ηττήθηκαν με 129-115 για το πρωτάθλημα του NBA. Οι 29 πόντοι που πέτυχε με 12/20 σουτ, 4/6 βολές, τα 15 ριμπάουντ, οι 6 ασίστ, τα 2 κλεψίματα και τα 2 μπλοκ σε 38.53 λεπτά, δεν έφτασαν στα Ελάφια, που για να κερδίσουν την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο NBA (21-5) χρειάζονταν πολλά περισσότερα και από τον Γιάννη αλλά κυρίως από τους συμπαίκτες του.

Κάπως έτσι οι Μπακς γνώρισαν τη δέκατη ήττα τους στη σεζόν (16-10) και τη δεύτερη συνεχόμενη στα σερί ταξίδια που έχουν πραγματοποιήσει την τελευταία εβδομάδα. Φαίνεται ότι η κούραση άρχισε να βγαίνει στον Αντετοκούνμπο και την παρέα του που έπειτα από τρεις σερί νίκες σε Κλίβελαντ και Ντένβερ ακολούθησε η... κατάρρευση. Οι Τζαζ έπαιξαν εξαιρετική άμυνα κυρίως στο ξεκίνημα του ματς, δυσκολεύοντας αρκετά και τον Αντετοκούνμπο που πέτυχε μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο με την διαφορά να βρίσκεται στο +17 (69-52). Οσο κι αν προσπάθησαν οι Μπακς στη συνέχεια, με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη, δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα.

Από τους νικητές Τζαζ μεγάλο ματς έκαναν οι Γκομπέρ και Ίνγκλις (7/9 τρίποντα) με 27 πόντους έκαστος, ενώ ο Μίτσελ σκόραρε 26 και ο Κλάρκσον 25. Και πώς να χάσουν όταν τέσσερις παίκτες τους είχαν +25 πόντους!

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 69-52, 96-82, 129-115

Τζαζ: Μπογκντάνοβιτς 9, Ο'Νιλ (10 ριμπάουντ), Γκομπέρ 27 (9/12 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 2 λάθη), Ίνγκλις 27 (7/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Μίτσελ 26 (1/9 τρίποντα, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 25 (4/11 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Φέιβορς 10 (6 ριμπάουντ), Νιανγκ 5, Ονί, Μπράντλεϊ, Φόρεστ, Χάρισον, Μόργκαν.

Μπακς: Μίντλετον 18 (6/14 σουτ, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 29 (12/20 σουτ, 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 23 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 5, Φορμπς 5, Όγκουστιν 12 (2/7 σουτ), Κόνατον, Κρεγκ 6 (2/2 τρίποντα), Πόρτις 15 (7/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Άνταμς, Γουίλσον.