Αθλητισμός|11.03.2021 22:23

Europa League: Σε ματσάρα η Μίλαν ισοφάρισε τη Γιουνάιτεντ στο 92' - Προβάδισμα Αγιαξ, Βιγιαρεάλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα στα χέρια της χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ντιαλό, το wonderkid των Κόκκινων Διαβόλων αλλά η μαχητική Μίλαν (της οποίας ακυρώθηκαν δύο τέρματα!) με γκολ του Κίερ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε (1-1) και πλέον οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους για τους 16 του Europa League στη ρεβάνς του Μιλάνου την ερχόμενη Πέμπτη (18/3).

Την ίδια ώρα, ο Αγιαξ βρίσκεται ήδη με το... ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης χάρη στην επιβλητική νίκη με 3-0 επί της ελβετικής Γιουνγκ Μπόις με τα γκολ του Κλάασεν, του Τάντιτς και του Μπρόμπεϊ, όλα στο β' ημίχρονο, ενώ αγκαλιά με την πρόκριση βρίσκεται και η Βιγιαρεάλ που έκανε δυναμικό πέρασμα από το Κίεβο επικρατώντας 2-0 της Ντινάμο με γκολ του Πάου Τόρες και του γερόλυκου Αλμπιόλ. Αντιθέτως, όλα έμειναν ανοιχτά στο ζευγάρι της Σλάβια Πράγας με τη Ρέιντζερς μετά το 1-1 που διαμορφώθηκε με τα γκολ του Στάντσιου στο 7' και του Χελάντερ στο 36'.

Τα αποτελέσματα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μίλαν 1-1

50' Ντιαλό - 90+2' Κίερ

Αγιαξ - Γιουνγκ Μπόις 3-0

62' Κλάασεν, 82' Τάντιτς, 90+2' Μπρόμπεϊ

Ντινάμο Κιέβου - Βιγιαρεάλ 0-2

30' Πάου Τόρες, 52' Αλμπιόλ

Σλάβια Πράγας - Ρέιντζερς 1-1

7' Στάντσιου - 36' Χελάντερ

Europa LeagueΜάντσεστερ ΓιουνάιτεντΒιγιαρεάλΑγιαξΡέιντζερςποδόσφαιροΓιουνγκ ΜπόιςΣλάβια ΠράγαςΝτινάμο ΚιέβουΜίλαν