Αθλητισμός|12.03.2021 22:54

Ολυμπιακός - Ζενίτ 75-61: Γύρισε από το -16 με Σπανούλη από τα παλιά

Ενας Βασίλης Σπανούλης από τα παλιά οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 75-61 για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Ο 38χρονος Kill Bill ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 16 πόντους πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση (με 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές σε 21 λεπτά), ενώ ακολούθησαν ο ΜακΚίσικ και ο Βεζένκοφ που είχαν από 13 πόντους. Μολονότι ο Ολυμπιακός μπήκε νωχελικά στο ματς και βρέθηκε αρχικά στο -17 και αργότερα κατά την τρίτη περίοδο στο -16, με τρομερό come back όχι μόνο κέρδισε αλλά το έκανε και με διαφορά 14 πόντων φτάνοντας στο 13-16 στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι άρχισε ισορροπημένα μέχρι το 5ο λεπτό, οπότε η Ζενίτ έκανε ένα ξέσπασμα και βρέθηκε από το 9-9 στο 9-20 με ένα επί μέρους 11-0, ενώ τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +13 (15-28). Ο... κατήφορος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε η ρωσική ομάδα βρέθηκε μέχρι και το +17 (22-39) προτού τελειώσει το ημίχρονο στο +11 (30-41).

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Ζενίτ βρέθηκε ξανά στο +16 (30-46) αλλά κάπου εκεί οι Ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν και άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά κατορθώνοντας να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο μόλις στο -2 (54-56). Επί της ουσίας, το παιχνίδι άρχισε από την αρχή στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά στο σκορ έπειτα από ώρα (58-56). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχοντας πλέον βρει ρυθμό, πάτησαν γκάζι και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-61) και τελείωσαν το παιχνίδι εύκολα στο +14 (75-61).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3