Αθλητισμός|05.03.2022 21:48

Premier League: Ξανά στο -3 απ' την κορυφή η Λίβερπουλ περιμένοντας το ντέρμπι του Μάντσεστερ

Η προέλαση και η μεγάλη αντεπίθεση της Λίβερπουλ στην Premier League συνεχίζεται. Με την έβδομη σερί νίκη της, αυτη την φορά επί της Γουέστ Χαμ (1-0), στο Ανφιλντ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πλησίασε στους τρεις βαθμούς την προπορευόμενη Μάντσεστερ Σίτι και περιμένει το αποτέλεσμα της Κυριακής (6/3) στο ντέρμπι του Μάντσεστερ μεταξύ Σίτι και Γιουνάιτεντ. Το ματς κρίθηκε από το γκολ του Σάντιο Μανέ στο πρώτο μέρος, με τους Κόκκινους να παίρνουν τη ρεβάνς από την ήττα τους στον πρώτο γύρο (3-2) στο Λονδίνο.

Προηγουμένως, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και λύγισε άνετα την αντίσταση της Μπέρνλι επικρατώντας με 4-0 στο «Τερφ Μουρ». Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λονδίνου ήταν ο Κάι Χάβερτζ, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ.

Παράλληλα, η Αστον Βίλα διέλυσε με 4-0 τη Σαουθάμπτον, έχοντας αναγεννημένο τον Φιλίπε Κουτίνιο, ενώ η Κρίσταλ Πάλας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουλβς (2-0) και η Μπρέντφορντ πήρε πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία μέσα στην έδρα της Νόριτς με 3-1, σπρώχνοντας ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους στον υποβιβασμό. Νίκη παραμονής πέτυχε και η Νιούκαστλ, επικρατώντας με 2-1 της Μπράιτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Νωρίτερα, η Λιντς είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Λέστερ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και επικράτησε με 1-0, με το γκολ του Χάρβεϊ Μπαρνς στο 67ο λεπτό στο ματς του «Κινγκ Πάουερ».