Αθλητισμός|24.03.2022 00:00

Euroleague: Βαριά ήττα του απογοητευτικού Ολυμπιακού στο Μονακό - Η βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός έψαχνε «χρυσό» διπλό για την τρίτη θέση αλλά η Μονακό ήταν ισοπεδωτική, κλείδωσε τη νίκη με 29-9 στη δεύτερη περίοδο και στο τέλος κατεβάζοντας ταχύτητα έφτασε στο άνετο 92-72 επί των Ερυθρολεύκων που ήταν σε… άλλο γήπεδο για ακόμη ένα παιχνίδι μακριά απ' την έδρα του στη Euroleague.

Επιστροφή στις κακές εμφανίσεις εκτός έδρας έκανε ο Ολυμπιακός. Κατ' επέκταση, έκανε επιστροφή και στις ήττες στην Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο είδε την Μονακό να επιβάλλει το παιχνίδι της και να φτάνει εύκολα στη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 17-9, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να πλησιάσουν στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Την ίδια στιγμή οι Μονεγάσκοι με τη νίκη που πανηγύρισαν ανέβηκαν στο 12-13, κάνοντας σημαντικό βήμα για τα πλέι οφ. Η κανονική περίοδος ολοκληρώνεται για τον Ολυμπιακό με τους αγώνες απέναντι σε Βιλερμπάν (εκτός) και Μπαρτσελόνα (εντός).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72.