Αθλητισμός|08.08.2022 08:16

Εθνική βόλεϊ ανδρών: Επεισόδιο με Κροάτη που αποβλήθηκε και τεράστια νίκη για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού

Τεράστια νίκη με 3-0 σετ επί της Κροατίας σημείωσε η Εθνική βόλεϊ ανδρών στο κατάμεστο γυμναστήριο "Μάκης Λιούγκας" της Γλυφάδας ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα ήταν συγκλονιστική και με σταθερή υποδοχή, πίεση από το σερβίς και το μπλοκ αλλά και τεράστια ανατροπή στο 2ο σετ κατάφερε να πάρει την "καθαρή" νίκη που την ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από δύο αγώνες.

Μεγάλη νίκη και η Κύπρος

Υπενθυμίζεται πως η ελληνική ομάδα έχει νικήσει και εκτός έδρας τη Νορβηγία με 3-2 σετ, ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με την Κύπρο την προσεχή Τετάρτη και πάλι στο Μάκης Λιούγκας της Γλυφάδας. Σημειώνεται πως η Κύπρος του Νίκου Ζαλμά νίκησε τη Νορβηγία 3-0 σετ και έδειξε πως είναι ένας δυνατός και υπολογίσημος αντίπαλος.

Πρώτος σκόρερ ο Τζιουμάκας

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας με 21 πόντους, ενώ Κουμεντάκης, Πρωτοψάλτης, Κοκκινάκης άγγιξαν το τέλειο στην υποδοχή.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η αλλαγή που έκανε ο Μπονιφάντε στο 5-12 του 2ου σετ στη θέση του πασαδόρου. Εριξε στον αγώνα τον Κασαμπαλή στη θέση του Γαλιώτου και η ελληνική ομάδα βρήκε τους διαδρόμους και τις λύσεις για να γυρίσει τον αγώνα.

Η αποβολή του Μιχάλι

Στο 8-6 του 3ου σετ αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Ιβάν Μιχάλι της Κροατίας επειδή πέρασε με απειλητικές διαθέσεις στο τερέν της ελληνικής ομάδας. Μόνο που πέρασε το τερέν με πρόθεση ήταν αποβολή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Ουκρανός Σέρχι Χούλκα τήρησε τους κανονισμούς και τον απέβαλε.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-15) σε 78΄.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. - 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).