Αθλητισμός|18.08.2022 00:12

Champions League: Προβάδισμα για Μπενφίκα - Ανατροπή στην ανατροπή για Μακάμπι Χάιφα

Η Μπενφίκα έκανε το καθοριστικό βήμα για την είσοδο στους ομίλους του Champions League καθώς επικράτησε 2-0 της Ντιναμό Κιέβου εκτός έδρας (το ματς έγινε στο Λοτζ της Πολωνίας). Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να φωνάζει «παρών» όποτε χρειάστηκε, οι Αετοί αγκάλιασαν την πρόκριση απέναντι στους τυπικά γηπεδούχους Ουκρανούς.

Παράλληλα, η Μακάμπι Χάιφα απέδειξε ότι η πρόκριση επί του Ολυμπιακού μόνο συμπτωματική δεν ήταν. Η ομάδα του Μπαράκ Μπαχάρ επικράτησε 3-2 του Ερυθρού Αστέρα στο Ισραήλ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 στο ημίχρονο. Οι Πιερό και Σερί ήταν ξανά εκείνοι που οδήγησαν την ομάδα απ' το Ισραήλ στη μεγάλη ανατροπή και η πρόκριση θα παιχτεί στη ρεβάνς του Βελιγραδίου στις 23 Αυγούστου

Τέλος, η Καραμπάχ και η Πλζεν αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0) στο πρώτο ματς της ημέρας που έγινε στο Μπακού.